Domov Slovensko Česi obnovili kontroly na našich spoločných hraniciach

Česi obnovili kontroly na našich spoločných hraniciach

0
0

Polícia Českej republiky začne od štvrtka (29. 9.) vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Opozícia tvrdí, že je za tým zlyhanie ministra vnútra SR. 

Česi budú kontroly vykonávať na 17 cestných priechodoch, siedmich železničných a troch riečnych. Dočasné kontroly sa zatiaľ zavedú na desať dní.

Dôvodom zavedenia kontrol je zvýšená nelegálna migrácia. Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) o dočasnom zavedení hraničných kontrol informoval český rezortný kolega Vít Rakušan. 

Ministra si predvolali

Kontrolami na hraniciach s Českou republikou sa bude zaoberať aj Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok (29. 9.).

Šéf výboru Juraj Krúpa (SaS) chce, aby minister vnútra Mikulec vysvetlil dôvody obnovenia kontrol a informoval o situácii s aktuálnou migračnou vlnou smerujúcou zo Sýrie do Nemecka. „

Ministra vnútra sa budeme pýtať, čo viedlo k zavedeniu kontrol na našich hraniciach s Českom. Evidentne situáciu s migračnou vlnou podcenil alebo nedostatočne rokoval s jeho českým, ale aj maďarským kolegom.

Migranti totiž na Slovensko prichádzajú z Maďarska, takže by sme mali úplne logicky zaviesť kontroly na hraniciach aj my, keďže situácia absolútne nie je zvládnutá,“ tvrdí Krúpa.

Mikulec zlyhal

Obnovenie kontrol v aktuálnej situácii podľa Krúpu možno považovať za zlyhanie ministra. Dôvodom môže byť podľa neho aj totálne poddimenzovaný personálny stav na Úrade hraničnej a cudzineckej polície, z čoho rovnako viní Mikulca.

Ministerstvo vnútra (MV) SR sa voči týmto vyjadreniam ohradilo.

„Minister Roman Mikulec spolu so svojím tímom rád príde na výbor, ktorý pán predseda zvolal, problematiku vysvetliť. Otázne je, či je to potrebné, keďže pán poslanec si už dnes svoje závery k téme aj odkomunikoval,“ informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Rezort žiada poslanca, aby si fakty v problematike nechal najskôr vysvetliť a až následne verejne kritizoval prácu ministerstva vnútra, respektíve šéfa rezortu.

Krúpove verejné vyjadrenia podľa rezortu svedčia o zaujatosti voči ministrovi vnútra, čo sa viackrát ukázalo aj v minulosti.

Kontroly zavádza aj Rakúsko

Rovnaký krok ako Česi oznámili v stredu aj Rakúšania. Rakúsko zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskou republikou od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.).

Šéf rakúskeho rezortu vnútra Gerhard Karner v stredu priblížil, že Rakúsko zavedie kontroly na hraniciach so SR taktiež z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie.

„Je nevyhnutné zareagovať skôr, než zareagujú prevádzači,“ povedal Karner. Ako ďalej uviedol, väčšina nelegálnych migrantov prichádza do Rakúska cez hranice s Maďarskom.

Rakúski policajti budú podľa jeho slov kontrolovať predovšetkým dodávky a väčšie vozidlá, pri ktorých hrozí väčšie riziko prepravy nelegálnych migrantov.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…