Domov Zahraničie Česká republika týždeň po voľbách

Česká republika týždeň po voľbách

0
0

Voľby do českého parlamentu priniesli zemetrasenie na českú politickú scénu. Výsledky naznačili nielen rozvrat tradičných strán a nástup tzv. neštandardných politických strán, ale aj veľmi náročné rokovania o zostavení budúcej vlády.

Jasným víťazom českých parlamentných volieb sa stal Andrej Babiš so svojím hnutím ANO. Tento bývalý minister financií a podpredseda vlády ČR získal takmer trojnásobne viac hlasov ako druhá strana v poradí.

Náročné povolebné diskusie

Napriek výraznej výhre hnutia ANO Andreja Babiša sa vláda nezotavuje ľahko. Viacerí lídri strán odmietajú spoluprácu s trestne stíhaním lídrom hnutia a predkladajú jasné personálne požiadavky na vládnutie bez Babiša, alebo spoluprácu s hnutím ANO celkovo odmietajú.

Hnutie ANO ukončilo minulý týždeň prvé kolo rokovaní so všetkými politickými subjektmi, ktoré sa dostali do parlamentu. Do druhého kola rokovaní sa sústredí na 6 subjektov, medzi ktoré už nebudú patriť strana TOP 09 a ani Starostovia a nezávislí – STAN, s ktorými zatiaľ Andrej Babiš už nepočíta. Kôl však môže byť niekoľko, keďže predseda hnutia plánuje zostaviť vládu do Vianoc.

Alternatívy budúcej vlády

Možností zostavenia vlády je niekoľko, povolebná matematika nepustí a Andrej Babiš potrebuje získať aspoň 101 poslancov na svoju stranu. Najjednoduchšie by to bolo s ODS, kedy by spoločne mali 103 poslancov a väčšinu v parlamente.

Ostané variácie sú rôzne. Víťaz volieb už predstavil aj možnosť zostavenia menšinovej vlády, kde by obsadili ministerstvá ľudia z hnutia ANO ako aj odborníci a nestraníci.

Do prvého zasadnutia dolnej komory parlamentu je však ďaleko a preferencie a lídri jednotlivých strán sa po neúspešných voľbách môžu zmeniť, rovnako ako aj ich názory.

Výsledky českých parlamentných volieb do snemovne

Do dvesto člennej dolnej komory českého parlamentu sa prebojovalo dokopy deväť strán a hnutí – Hnutie ANO 2011 (29,64 percenta a 78 poslancov), Občianska demokratická strana – ODS (11,32 percenta a 25 poslancov), Česká pirátska strana (10,79 percenta a 22 poslancov), hnutie Sloboda a priama demokracia – SPD (10,64 percenta a 22 poslancov), KSČM (7,76 percenta a 15 poslancov), Česká strana sociálnodemokratická – ČSSD (7,27 percenta a 15 poslancov), KDU-ČSL (5,80 percenta a 11 poslancov), TOP 09 (5,31 percenta a 6 poslancov) a Starostovia a nezávislí – STAN (5,18 percenta a 6 poslancov).

Samotná volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…