Domov Zahraničie Český premiér Andrej Babiš chce urobiť Česko opäť veľkým

Český premiér Andrej Babiš chce urobiť Česko opäť veľkým

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnila oficiálna návšteva českého premiéra Andreja Babiša u amerického prezidenta Donalda Trumpa priamo v Bielom dome vo Washingtone.  

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanie minulý týždeň vo štvrtok prijali na oficiálnej návšteve v Bielom dome českého premiéra Andreja Babiša s manželkou Monikou, ktorý sa tak po viac ako 8 rokoch dostal na oficiálne stretnutie s prezidentom USA.

Naposledy sa podobného stretnutia zúčastnil v roku 2011 bývalý český premiér Petr Nečas, ktorého prijal Barack Obama. Najviackrát bol v Bielom dome Václav Havel, a to s troma prezidentmi USA, Georgom Bushom starším aj mladším a tiež aj s Billom Clintonom.

Diskutovali najmä o otázkach zahraničnej politiky a ekonomike

Títo dvaja politici sú si navzájom podobní, obaja sú úspešní podnikatelia, pričom v tejto dvojici patril Andrej Babiš k tomu úspešnejšiemu, keďže jeho majetok je väčší ako ten Trumpov.

Spoločne diskutovali o vzťahu USA s Českou republikou ako aj o otázkach týkajúcich sa ekonomiky a zahraničnej politiky. Obaja politici sa zhodli v téme nelegálnej migrácie.

Babiš tiež vyjadril obdiv k Trumpovmu cieľu urobiť Ameriku znova veľkou. Okrem oficiálneho stretnutia lídrov oboch krajín sa uskutočnilo aj rokovanie oboch delegácií.

Urobme Ameriku znova veľkou

Heslo alebo slogan „Urobme Ameriku znova veľkou“ bolo pôvodne heslo Ronalda Regana, v jeho prezidentskej kampani v roku 1980, ktorá bola zameraná najmä na ekonomické reformy.

Donald Trump svoju predvolebnú kampaň v roku 2016 založil práve na tomto hesle, pričom ho použil tiež v súvislosti s ekonomickou obnovou a reformou krajiny.

Aj keď v prípade Trumpa ide skôr o zavádzanie ekonomického izolacionizmu. Aj Bill Clinton používal tento slogan vo svojich prejavoch počas prezidentskej kampane v roku 1992.

Tlačová konferencia po stretnutí

Po oficiálnych rokovaniach predstúpili obaja pred novinárov. Babiš pozval Trumpa na návštevu Českej republiky, na čo však Trump nezareagoval.

Babiš sa okrem iného snažil presvedčiť amerického prezidenta, aby nezavádzal dovozné clá na európsky automobilový priemysel. Trump vo svojej reči celkovo pochválil Českú republiky za to, že má rozvinuté obchodné vzťahy s USA.

Oficiálne vyhlásenie na záver stretnutí oboch delegácií

V oficiálnom vyhlásení na záver návštevy obe krajiny nadviazali na 30-ročné výročie nežnej revolúcie a spoločné obdobie demokratických hodnôt ako aj na spoločných 20 rokov v NATO.

Následne vo vyhlásení potvrdili záväzok dvoch percent vynakladaných na obranu, čo platí najmä pre Česko.

Obe krajiny vyjadrili podporu sankciám voči Rusku i snahu o energetickú bezpečnosť strednej Európy. Na záver vyjadrili spoločný záujem o spravodlivý a recipročný obchod a investície.

Plánuje sa prijatie viacerých lídrov strednej a východnej Európy

Podľa viacerých zdrojov z prostredia americkej administratívy plánuje Trump stretnutia s viacerými lídrami strednej a východnej Európy, najmä v kontexte 30-ročného výročia pádu železnej opony v týchto krajinách.

Aj slovenská diplomacia potvrdila, že má dlhodobý záujem o sprostredkovanie takéhoto stretnutia pre nášho premiéra Petra Pellegriniho. Niektoré zdroje uvádzajú, že by sa stretnutie mohlo uskutočniť na jar roku 2020, alebo aj skôr.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…