Domov Zahraničie Cestovanie počas pandémie: Od polky mája by mohli byť opäť povolené zahraničné dovolenky

Cestovanie počas pandémie: Od polky mája by mohli byť opäť povolené zahraničné dovolenky

0
0

Ak to zlepšujúca sa pandemická situácia dovolí, Martin Klus sa prihovára nielen za zrušenie zákazu cestovania za rekreáciou, ale aj za opätovné zavedenie tzv. cestovného semaforu.

Uplynulé dni priniesli viacero pozitívnych správ v našom boji proti šíreniu koronavírusu. V Európe už podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) proti ochoreniu COVID-19 zaočkovali viac ľudí, než sa ním nakazilo. Dobrou správou tiež je, že druhú dávku vakcíny proti COVID-19 dostalo na Slovensku už vyše pol milióna ľudí.

Aj vďaka pokroku v očkovaní môžeme byť posledné týždne svedkami zlepšovania pandemickej situácie a postupného uvoľňovania opatrení, vrátane hraničného režimu či cestovných obmedzení.

„Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie by sa tento dátum mohol posunúť aj o dva týždne. Podobne uvažujú aj niektoré ďalšie štáty EÚ, čo dlhodobo prízvukujem ako jeden z argumentov koordinácie opatrení,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, ktorý rezort diplomacie zastupuje aj na rokovaniach konzília odborníkov či Pandemickej komisie vlády SR.

Členovia konzília sa na mimoriadnom zasadnutí koncom apríla dohodli, že 6. mája znovu prehodnotia uvoľňovanie opatrení. V hre je pritom aj opätovné zavedenie tzv. cestovného semaforu.

Znovuzavedenie cestovaného semaforu

„Zhodli sme sa na tom, že by sme sa mohli vrátiť k režimu z vlaňajška, ktorý rozlišoval červené (tzv. rizikové krajiny), žlté (menej rizikové krajiny, z ktorých by napríklad bol potrebný návrat s testom) a zelené krajiny (tzv. menej rizikové alebo relatívne bezpečné),“ upresnil Martin Klus.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Keď sa nádej stáva realitou

Dodal, že pri tvorbe cestovného semaforu sa bude prihliadať na počty zaočkovaných, ako aj na podobu opatrení v okolitých štátoch. Rezort diplomacie bude v spolupráci so zastupiteľskými úradmi SR vo svete naďalej zbierať aktuálne informácie o opatreniach, ktoré jednotlivé krajiny zavádzajú či uvoľňujú.

Budeme sa tak snažiť zabrániť tomu, aby sa z tých turistických destinácií domov nevrátili spolu s cestovateľmi aj rôzne varianty koronavírusov, ktoré by mohli byť nebezpečné aj pre už zaočkovaných ľudí na Slovensku.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producento…