Domov Slovensko Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje, Lengvarský ale vyzýva na zodpovednosť

Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje, Lengvarský ale vyzýva na zodpovednosť

0
0

Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje. Od istej doby však majú byť vstupenkou na cestovanie očkovanie, eHranica a negatívny PCR test. Po pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Podľa ministra zdravotníctva už nepotrvá dlho, kým vstupenkou na cestovanie bude očkovanie, a potom registrácia v tzv. eHranici s potvrdením PCR testovania, ktoré bude vykonané v 5. alebo 8. deň podľa nariadenia úradu verejného zdravotníctva.

Vyzval preto ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici. „Toto bude prísne kontrolované na vstupe do Slovenskej republiky,“ zdôraznil Lengvarský. Povinná štátna karanténa zatiaľ v hre nie je.

Kontrola hraníc a obmedzenie pendlerov

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR určí, v akom režime budú kontrolované hranice. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá. Pripustil tiež, že počet otvorených hraničných priechodov sa môže znížiť.

„Ešte neviem, od akého dňa to bude platiť, ale bude to platiť pre každého,“ dodal. Vyhláška tiež určí, aké údaje budú môcť policajti na hraniciach kontrolovať. Podľa Lengvarského to budú buď COVID pasy, alebo povinná registrácia v eHranici, ktorá bude kontrolovaná.

Výrazne obmedziť sa má aj status pendlera. Podľa ministra zdravotníctva sa uvažuje aj o tom, že by pravidlá pre pendlerov neplatili v prípade, ak prídu z čiernych krajín.

Vzťahovať by sa na nich mohli rovnaké pravidlá, ako na všetkých ostatných. Platiť by teda malo, že na Slovensko nevpustia nikoho bez toho, aby bol zaregistrovaný a následne objednaný na PCR test.

Bude ďalší lockdown?

Lengvarský taktiež upozornil, že ak sa ľudia počas leta nebudú správať zodpovedne, nie je vylúčené, že krajinu na jeseň bude opäť čakať lockdown. Obavy panujú najmä v súvislosti s delta variantom nového koronavírusu. Podľa ministra sa už teraz robia opatrenia, aby sa prípadná tretia vlna pandémie čo najviac eliminovala.

Problémom však podľa neho je, že ľudia vracajúci sa z iných krajín ako zelených, sa neprihlasujú, alebo klamú, odkiaľ prišli. „Nezavlečenie delta variantu v mnohom zavisí aj od zodpovednosti každého,“ dodal minister.

red, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…