Domov Zahraničie Cestovanie za hranice Slovenska je čoraz jednoduchšie. Najviac voľnosti majú zaočkovaní

Cestovanie za hranice Slovenska je čoraz jednoduchšie. Najviac voľnosti majú zaočkovaní

0
0

Vďaka aktualizácii cestovateľského semaforu a novým pravidlám, ktoré vyplývajú z vyhlášky ÚVZ SR, pribudlo viacero užitočných výnimiek pre občanov.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa z týždňa na týždeň zlepšuje. Druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 je už u nás zaočkovaných viac ako milión ľudí a aspoň prvú dávku očkovacej látky už majú zhruba dva milióny osôb.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ako cestovať počas pandémie?

„Rezort diplomacie SR medzitým vydal nové cestovné odporúčanie pre všetky krajiny sveta, ktoré vychádza z aktuálneho cestovateľského semaforu.

Je dostupné na internetovej stránke https://hranice.mzv.sk/ a obsahuje množstvo užitočných rád pred cestou do zahraničia, ako aj pri návrate,“ pripomína štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus a upozorňuje na viacero dobrých správ pred letnou turistickou sezónou.

Po novom aj negatívny test zo zahraničia

Od pondelka, 14. júna 2021, majú výnimku zo 14-dňovej domácej karantény po príchode zo zelených krajín aj osoby, ktoré absolvovali RT-PCR test na COVID-19 v zahraničí s negatívnym výsledkom, nie starším ako 72 hodín.

„V prípade susedných krajín zaradených do zeleného zoznamu (všetky okrem Ukrajiny) postačí aj negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín,“ vysvetľuje Martin Klus z MZVEZ SR.

Dodáva, že výnimka platí aj pre mladších ako 18 rokov alebo pre tých, ktorí prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Tiež je tu naďalej možnosť „zbaviť sa“ povinnosti domácej karantény získaním negatívneho výsledku antigénového alebo RT-PCR testu okamžite po návrate na Slovensku.

A karanténa po príchode zo zelených krajín nie je povinná ani pre zaočkovaných, pričom za zaočkovaného sa 12 mesiacov považuje osoba minimálne 21 dní po podaní prvej dávky vakcíny.

Povinnosť registrácie platí vždy

„Netreba zabúdať ani na to, že vo všetkých prípadoch sa treba registrovať na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/.

Po príchode z červených krajín sa nariaďuje 14-dňová karanténa. Tá môže byť ukončená získaním negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorý možno vykonať najskôr na ôsmy deň po návrate.

Po príchode z čiernej krajiny taktiež platí povinná 14-dňová karanténa, tú však nemožno ukončiť skôr a izolácu treba dokončiť, aj keď je výsledok testu na ôsmy deň negatívny,“ upozorňuje M. Klus.

Rezort diplomacie SR pripomína, že z dôvodu nepredvídateľného vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občania v prípade vycestovania do zahraničia vystavujú riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám.

MZVEZ SR preto odporúča zvážiť cestovanie aj do zelených krajín, do červených krajín radí necestovať a dôrazne odporúča nenavštevovať čierne krajiny.

Ďalšie užitočné informácie si môžete prečítať na stránke https://hranice.mzv.sk/.

md, foto: MZVEZ SR Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…