Domov Slovensko Cigániková: Reforma zdravotníctva je jednou z najdôležitejších pre SR

Cigániková: Reforma zdravotníctva je jednou z najdôležitejších pre SR

0
0

Reformu zdravotníctva považuje predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) za jednu z najdôležitejších reforiem, ktoré krajina potrebuje prijať.

Povedala to v reakcii na slová predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) a signatárov memoranda za lepšie zdravotníctvo. Tí žiadajú, aby do návrhu boli zapracované viaceré požiadavky, ako napríklad to, že k zoškrtávaniu zdravotníckych lôžok v nemocniciach nedôjde skôr, ako sa dá do poriadku ambulantný sektor.

Predkladatelia memoranda preto požadujú garanciu, že sa optimalizácia nemocničnej siete uskutoční súčasne s revitalizáciou ambulantnej sféry.

„Pokiaľ nič neurobíme, nemôžeme očakávať žiadnu zmenu a so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou tak, ako to išlo doteraz,“ povedala šéfka zdravotníckeho výboru s tým, že požiadavky memoranda sú „úplne na mieste“.

Podľa jej slov žiadajú signatári to, aby sa ozrejmila cesta pacienta naprieč zdravotníckym systémom. Tvrdí, že práve to je cieľom optimalizácie siete nemocníc.

Harmonogram reformy hovorí jasne podľa Bittó Cigánikovej o tom, že reforma sa začne realizovať v poradí od lekárov – špecialistov, cez všeobecných ambulantných lekárov a následne v nemocniciach.

Poukázala tiež na to, že reforma by mala zvýšiť kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Hovorí tiež, že lôžka nezaniknú, ale že sa budú rozumnejšie využívať.

Koaličná poslankyňa sa nestotožňuje s požiadavkou z memoranda, aby bolo garantované, že k reálnej reprofilizácii a prípadnému rušeniu akútnych lôžok nedôjde predtým, než dôjde k riadenému procesu zvyšovania kapacít ambulantnej sféry s viditeľnými a merateľnými výstupmi na jeho konci.

red, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…