Domov Cestovanie Čím je zaujímavé súostrovie Azory?

Čím je zaujímavé súostrovie Azory?

0
0

Azory sú portugalské súostrovie a zámorské autonómne územie Portugalska. Ide o významnú turisticko‑rekreačnú oblasť veľkého dopravného významu. Pripravili sme si článok, v ktorom sa dozviete nejednu zaujímavosť o tomto súostroví.

#1

Azory sú skupinou deviatich sopečných ostrovov rozmiestnených v severnom Atlantickom oceáne.

#2

Sú domovom asi 250 tisíc ľudí a sú známe svojimi žiarivo zafarbenými jazerami, sopečnými krátermi, farebnými hortenziami, kostolmi z 15. storočia či majestátnymi kaštieľmi.

#3

Azory sa nachádzajú približne 1368 kilometrov západne od kontinentálneho Portugalska, no sú autonómnym regiónom Portugalska, ktoré má rovnaký štatút ako portugalský ostrov Madeira.

#4

Celoročné teploty na Azorských ostrovoch sa pohybujú v rozmedzí od 14 °C do 22 °C. #5 Cestovný ruch, rybolov a poľnohospodárstvo sú hlavnými odvetviami, ktorými sa obyvatelia Azorských ostrovov zaoberajú.

Úrodná pôda poskytuje rôzne plodiny, vinice a pasenie pre dobytok a iné hospodárske zvieratá.

#6

Hora Pico na ostrove Pico v nadmorskej výške 7 714 metrov je najvyšším bodom Azorských ostrovov a celého Portugalska.

#7

Aj keď nie sú pôvodom z Azorských ostrovov, na ostrovy boli dovezené farebné hortenzie a dnes sú tam už veľmi bežné. Ostrov Faial je známy ako „modrý ostrov“ práve kvôli veľkému počtu hortenzií.

#8

Azory boli podrobne opísané už v Katalánskom atlase v roku 1375, no oficiálne „objavené“ boli až v roku 1431 Gonçalom Velho Cabralom.

#9

Hoci boli Azory osídlené prisťahovalcami z pevninského Portugalska, na ostrovoch boli aj flámski, francúzski, španielski či maurskí väzni a africkí otroci z Guiney a Kapverd. V dôsledku toho je dnešná populácia Azor geneticky odlišná.

#10

Náboženské slávnosti a tradičné sviatky sú pre obyvateľov Azorských ostrovov veľmi dôležité.

Miestni obyvatelia napríklad oslavujú karneval, sviatočné obdobie, ktoré sa koná pred pôstom, zvyčajne vo februári, so sprievodmi, živou hudbou, farebnými kostýmami, ručne vyrobenými maskami, plavákmi, býčimi zápasmi či behom býkov v uliciach.

#11

Azorská kuchyňa je bohatá, výdatná a roľnícka. Medzi obľúbené jedlá Azorských ostrovov patrí chobotnica dusená na víne, vyprážaná makrela, miestne pestované ananásy, sladko pikantná Pimenta da terra či čerstvé mliečne výrobky.

#12

V 50. rokoch 20. storočia sa na Azorských ostrovoch zistilo, že vo voľnej prírode rastie čajový list. Komerčná výroba čaju sa na Azorských ostrovoch začala v 70. rokoch minulého storočia a pokračuje dodnes.

Proces sušenia čajov s využitím čerstvého oceánu im dáva jedinečnú vôňu.

#13

Výroba vína na Azorských ostrovoch sa datuje do 15. storočia, keď katolícke náboženské rády vysadili vinice hneď po ich príchode.

Zatiaľ čo všetkých deväť azorských ostrovov malo pôvodne vinice, prepuknutia chorôb počas 50. rokov 20. storočia ich dosť zdevastovali. Vinné hrozno sa dnes pestuje na ostrovoch Pico, Terceira a Graciosa.

#14

USA udržiavajú leteckú základňu NATO na ostrove Terceira. Letecká základňa poskytuje strategicky umiestnené stredoatlantické spojenie medzi americkými a spojeneckými silami do Európy, Afriky a Blízkeho východu.

Lajes Field je viacúčelové letisko, v ktorom sídli portugalská základňa leteckých síl, detašovaná jednotka leteckých síl Spojených štátov a regionálny terminál pre cestujúcich v leteckej doprave.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…