Domov Zahraničie Čína chce investovať v strednej a východnej Európe

Čína chce investovať v strednej a východnej Európe

0
0

V bulharskej Sofii sa minulú sobotu uskutočnilo stretnutie zaujímavého formátu. 16 stredo a východoeurópskych štátov sa stretlo na spoločnom summite s Čínou. Jeho cieľom bolo nastavenie obchodnej spolupráce medzi jednou z najväčších svetových ekonomík a východom starého kontinentu.

Na summite nazvanom 16+1 sa zúčastnilo aj Slovensko, ktoré reprezentoval predseda vlády Peter Pellegrini.

Summit 16+1 alebo Spolupráca medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy

Jedná sa o ekonomické fórum, ktoré má otvárať cestu spolupráci zúčastnených európskych krajín a Číny, ktorá má záujem dostať sa na európsky kontinent cez veľké investície. Prvý summit 16+1 sa uskutočnil v roku 2012 vo Varšave.

Summit v Sofii bol už siedmym takýmto stretnutím, avšak keďže realizácia výstupov z týchto summitov nie je na vysokej úrovni, špekuluje sa o tom, že by sa Čína mohla vrátiť radšej k bilaterálnym obchodným rokovaniam.

Zachovať jednotu EÚ

Čínsky premiér Li Kche‑čchiang počas summitu zdôraznil, že toto stretnutie nemá rozbiť jednotu Európskej únie, má však byť je doplnkom. Z neho by mali profitovať práve krajiny, ktorých životná úroveň nedosahuje tú v západných krajinách EÚ.

Pellegrini však upozornil, že aj EÚ by sa mala o tento kút Európy zaujímať. „Musíme ale vnímať, že Čína ako globálny hráč je veľmi aktívna hlavne v krajinách západného Balkánu.

To korešponduje s tým, čo hovoríme – pokiaľ nebudeme aktívni my ako EÚ a nedáme krajinám západného Balkánu perspektívu, jasný signál, kedy sa môžu stať riadnymi členmi EÚ, tak, samozrejme, budú tam prítomné iné veľmoci ako Čína, Rusko alebo Turecko,“ povedal slovenský premiér.

Predĺženie širokorozchodnej

Výsledkom summitu v Sofii by mohla byť čínska investícia v hodnote až 30 miliardách eur, ktoré by sa mohli zmeniť na veľké medzinárodné projekty. Časť tejto investície sa týka aj samotného Slovenska.

Čínsky kapitál by mohol pomôcť pri predĺžení širokorozchodnej, pričom sa uvažuje, že by mala mať dva terminály. Jeden na Slovensku a druhý v Rakúsku.

Európskej únii sa však možnosť čínskeho financovania dôležitej infraštruktúry nepáči. Aj samotný Pellegrini zdôraznil, že je dôležité, aby sme tento projekt mali plne pod kontrolou.

„Môžeme uvažovať o spolupráci s Čínou len vo forme spolufinancovania, preúverovania, ale vlastníctvo by malo ostať v rukách Slovenska, prípadne Rakúska, Ukrajiny a Ruska, ak pôjdeme do toho spolu.“

Budeme mať vysokorýchlostnú železnicu?

Týkať by sa nás mohol aj ďalší projekt. Krajiny V4 už minulý rok, keď sa Čína s európskymi partnermi stretla v Budapešti, avizovali svoj záujem o vybudovanie vysokorýchlostnej železnice, ktorá by prepojila Varšavu, Bratislavu a Budapešť.

„Ako krajiny V4 máme v nasledujúcom desaťročí ambíciu stavať vysokorýchlostnú železnicu, ktorá by spájala Varšavu, Bratislavu a Budapešť. To sú presne také typy projektov, o ktorých má význam hovoriť s Čínou,“ dodal premiér Pellegrini.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…