Domov Slovensko Čo nás čaká v roku 2022

Čo nás čaká v roku 2022

0
0

Svet ako i Slovensko už dva roky zvádza niekedy nerovný boj s novým koronavírusom, ktorému sa musel podriadiť aj celospoločenský život. Súčasne s tým, ako sa pomaly s pandémiou učíme žiť, musíme myslieť aj na ostatné oblasti našich životov, pretože svet sa neprestal točiť. Aj v roku 2022 nás čaká mnoho výziev, ktorým musíme čeliť. Prečítajte si to najpodstatnejšie čo nás v tomto roku čaká.

Pandémia koronavírusu

Pandémia koronavírusu, podobne, ako v roku 2020, aj v roku 2021 významne ovplyvnila spoločenský, ekonomický aj športový život, ako obyvateľov sveta, tak aj Slovenska. Hoci sa s ňou učíme žiť, spoločne s novými mutáciami prichádzajú stále nové a nové výzvy.

Dnes je už jasné, že aj rok 2022 sa bude niesť v znamení boja proti pandémii a hľadania opatrení, ktoré nám pomôžu vysporiadať sa s jej spoločenskými, ale ja ekonomickými dopadmi.

Nielen pred slovenskou vládou stojí náročná úloha zaistiť bezpečnosť, ako zdravotnú, tak aj socioekonomickú, obyvateľov Slovenska a aj prosperitu krajiny.

Vláda avizuje viaceré opatrenia pomoci občanom. V tejto súvislosti však najväčšiu úlohu zohrá schopnosť presvedčiť väčšinu národa o potrebe očkovania, nakoľko základným predpokladom pre návrat k životu pred pandémiou je získanie kolektívnej imunity.

Odborníci však upozorňujú, že všetko bude záležať od prípadných nových mutácií.

Vydrží vládna koalícia?

Nielen v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu bude v roku 2022 zaujímavé sledovať, ako sa súčasná vládna koalícia dokáže vyrovnať s rôznorodými pohľadmi na riešenie problémov.

Od začiatku pandémie sa totiž do popredia dostávajú výrazne protichodné názory na zavádzané opatrenia. V minulom roku sa k nim pridali ďalšie problémy.

Nezhody medzi koaličnými partnermi nevyplývajú len z nutnosti riešenia celkom novej a doteraz nepoznanej situácie, ale aj návrhov, na ktorých sa koaliční partneri zhodli v programovom vyhlásení.

Koalícia v priebehu roka 2021 natrafila na významné nezhody v otázkach dôležitých plánovaných reforiem. Keď sa rozdielne odborné názory spoja s politickými egami a osobnými animozitami jednotlivých predstaviteľov koalície,

Slovensko sa ocitá na pokraji predčasných parlamentných volieb. Koalícia sa však zastrája, že plánuje v tomto zložení dovládnuť celé štyri roky.

Faktom však je, že po tom, čo v minulom roku zazneli z úst viacerých koaličných partnerov slová o rozpade koalície, ani politickí analytici si netrúfajú na sto percent odhadnúť vývoj politických vzťahov v roku 2022.

Najpravdepodobnejším scenárom ostáva, že vzhľadom na politické ambície jednotlivých predstaviteľov koaličných strán, budú obyvatelia Slovenska po celý nadchádzajúci rok svedkami podobných škriepok a hádok, ako tomu bolo v roku minulom.

Referendum o predčasných voľbách

V aktuálnej nestabilnej politickej situácii opozícia robí samozrejme všetko preto, aby súčasnú vládu čo najskôr nahradila. Jej cieľom naďalej ostáva boj za konanie predčasných parlamentných volieb.

Referendum, ktoré za týmto účelom chcela vyvolať však naráža na nesúlad s Ústavou SR. Predseda parlamentu však Slovákom prisľúbil, že urobí všetko preto, aby možnosť vyjadriť sa ku konaniu predčasných volieb dostali. Napriek tomu môžeme s istotou povedať, že k referendu na túto tému v tomto roku nedôjde.

Keď opomenieme fakt, že s touto aktivitou predsedu NR SR značná časť koalície nesúhlasí, stoja pred nami legislatívne prekážky, ktoré nie je možné vyriešiť v takom čase, ktoré aj pri sto percentnej politickej zhode nemôžu byť odstránené tak, aby bolo možné referendum zrealizovať ešte v roku 2022.

Problémové reformy

Ďalším vážnym politickým problémom, ktorý si Slovensko prenáša do Nového roka, sú plánované reformy. Keďže ide o dôležité oblasti, je pochopiteľné, že nájsť zhodu naprieč politickým spektrom nie je jednoduché.

Najzarážajúcejším je však fakt, že ako reforma súdnictva, tak ani zdravotníctva nemá podporu všetkých koaličných partnerov. Druhú menovanú už parlament schválil, avšak prešla len veľmi tesne a s podporou nezaradených poslancov.

Reformu národných parkov zas muselo ministerstvo životného prostredia výrazne upraviť. Podobný osud, či už výrazná úprava, či hľadanie podpory medzi nezaradenými či v opozícii, pravdepodobne čaká aj reformu súdnictva. Prípadne budeme opäť svedkami vzájomného politického „vydierania“.

Zvyšujúca sa cena energií

Najvážnejšou ekonomickou témou v tomto roku bude pravdepodobne zdražovanie energií. Tie na sklonku minulého roka vystúpali na svoje historické maximá a analytické predpovede hlásia pokračovanie tohto trendu.

Pre bežnú slovenskú domácnosť to bude znamenať výrazné zvýšenie životných nákladov. Vláda už avizovala, že chystá opatrenia, ktoré zminimalizujú dopady tohto negatívneho javu.

Voľby na Slovensku

V roku 2021 si občania Slovenska od politických rozhodnutí oddýchli. V tomto roku nás čakajú hneď dvoje voľby. Svojich zástupcov do vedenia miest, obcí a krajov si však budeme po prvýkrát voliť v jednom termíne. Komunálne voľby i voľby do VÚC sa majú konať na jeseň.

70. výročie vlády Kráľovnej Alžbety II.

Veľké oslavy v tomto roku plánuje Veľká Británia. Kráľovná Alžbeta II. totiž oslávi 70 rokov na panovníckom tróne.

Najdlhšie úradujúca panovníčka na svete i najstaršia žijúca panovníčka sveta zasadla na trón po smrti svojho otca Juraja VI. začiatkom roka 1952, keď mala len 25 rokov. Slávnostne korunovaná bola 2. júna 1953. Oslavy 70-teho výročia jej panovania sú naplánované na prvý júnový víkend.

Otvorené vojenské konflikty vo svete

V rámci zahraničných udalostí sa budú oči celého sveta upierať na otvorené vojenské konflikty. Ten najnovší vypukol na prelome rokov v Kazachstane, kde protesty proti zdražovaniu pohonných hmôt (plynu) vyústili do násilných stretov.

Tie si vyžiadali desiatky obetí a tisíce zranených. Situáciu zhoršilo aj rozhodnutie kazašskej vlády požiadať o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. V rámci nej v krajine zasahujú vojská viacerých štátov pod vedením Ruska.

Svetovú bezpečnosť naštr­buje aj konflikt na Ukrajine, ktorý v posledných mesiacoch roka 2021 eskaloval.

Na zhromažďovanie ruských vojakov v blízkosti hraníc s Ukrajinou reagovali západné mocnosti so znepokojením a výstrahou uvalenie doteraz najtvrdších ekonomických sankcií voči Rusku.

Ohniskom bezpečnostnej nestability je taktiež Afganistan, v ktorom v lete minulého roka prevzal moc Taliban. Ten sa síce snaží nadviazať diplomatické styky, avšak správy o porušovaní ľudských práv sú na dennom poriadku.

Prezidentské voľby vo Francúzsku

Po tom, čo sa koncom roka vytvorila nová silná dvojica Európy, keď Angelu Merkelovú vystriedal na pozícii nemeckého kancelára Olaf Scholz, v tomto roku by sa táto dvojica mohla opäť zmeniť.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron totiž bude musieť o svoj post zabojovať v aprílových voľbách. Zaujímavosťou je, že na súboj ho vyzýva hneď dvojica žien.

Macron síce podľa doterajších prieskumov vedie, avšak jeho nedávny tvrdý postoj proti neočkovaným obyvateľom Francúzska môže ešte zamiešať karty.

Predsedníctvo EÚ

Úlohy rotujúce predsedníctva v Európskej únii sa 1. januára zhostilo Francúzsko. Za hlavnú úlohu si Francúzi stanovili posilnenie európskej suverenity vo svete, aby bola schopná brániť svoje hodnoty a záujmy.

Hlavným mottom francúzskeho predsedníctva je „Obnova, sila a spolupatričnosť“. Prvého júla prevezme úlohu predsedajúcej krajiny v EÚ na pol roka Česká republika.

Predsedníctvo SR vo V4

Aj Slovensko sa pripravuje na predsedníctvo v rámci medzinárodného zoskupenia. Od 1. júla bude totiž predsedať Vyšehradskej štvorke (V4).

Slovensko vytvára toto zoskupenie spoločne s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom s cieľom lepšie presadzovať svoje záujmy, napríklad aj v EÚ, ale tiež nadväzovať bližšiu spoluprácu so susedmi.

ano, Martin Sokol, foto: TASR, facebook, shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…