Domov Cestovanie Čo vidieť v Karlových Varoch a stojí to za to?

Čo vidieť v Karlových Varoch a stojí to za to?

0
0

Karlovy Vary sú druhým najnavštevovanejším mestom v Českej republike a často sú označované ako „Šperk západočeského kúpeľného trojuholníka“. So svojimi kolonádami a vírivými kúpeľmi v termálnej vode, obklopené krásnou prírodnou scenériou, ide o jedno z najlákavejších európskych kúpeľných miest.

Mesto plné kúpeľnej histórie a architektúry

Keď človek počuje „Karlovy Vary“, tak mu ako prvé napadnú kúpele. História kúpeľných procedúr v Karlových Varoch siaha až do 14. storočia, keď prvý zdokumentovaný zákazník cisár Karol IV. využil na hojenie svojich rán teplé pramenité vody.

Mesto sa môže pochváliť 13 hlavnými prameňmi s rôznymi liečebnými možnosťami a až s 300 ďalšími menšími. Vďaka prameňom navštevujú kúpele ľudia z celého sveta.

Ďalšou veľkou atrakciou je mestská kúpeľná architektúra s mnohými krásnymi príkladmi neoklasických a secesných štýlov z konca 19. a začiatku 20. storočia.

Kolonády v meste

Odkazy na postavenie Karlových Varov, ako popredného európskeho kúpeľného strediska, sú na každom rohu. Spojenie s bohatými horúcimi prameňmi mesta je zjavné najmä na mnohých nádherných kolonádach.

Jednou z najatraktívnejších je Mlynská kolonáda. Postavená bola v roku 1881 a môže sa pochváliť 124 korintskými stĺpmi podopierajúcimi strechu, pod ktorými sa nachádza päť prameňov a početné sochy.

Mlynská kolonáda

Ďalšími známymi kolonádami v meste sú napríklad Teplovodná kolonáda, moderná stavba postavená v šesťdesiatych rokoch minulého storočia s gejzírom.

Vřídlo je gejzír horúcej minerálnej vody, ktorý sa označuje ako symbol mesta. Je to jedinečný prírodný fenomén a vďaka vysokému tlaku vody je jeho celková výška 12 metrov.

V prvej polovici 17. storočia sa okolo gejzíra organizoval komunálny kúpeľ a neskôr sa vybudovali barokové kúpele. Za návštevu stojí aj Zámocká kolonáda.

V meste je možné absolvovať prehliadku – Hot Spring Underground tour, ktorá vás zavedie hlboko do srdca kúpeľov a poskytne pohľad na to, ako sa táto neuveriteľná sila prírody využíva.

Kostol sv. Márie Magdalény

Krásny kostol sv. Márie Magdalény bol považovaný za jednu z najvýznamnejších barokových stavieb v Českej republike. Postavený bol v 18. storočí, aby slúžil rímskokatolíckemu obyvateľstvu a návštevníkom mesta.

Nachádza sa v kúpeľnom centre mesta a oplatí sa navštíviť aj jeho nádherný interiér. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí jemný oltár, množstvo nádherných barokových eucharistických sôch a gotická socha Madony, spolu s množstvom významných náboženských artefaktov.

Vidieť tam môžete aj obrazy biblických scén a nádhernú kryptu s pohrebnou kaplnkou, v ktorej sa nachádzajú pozostatky miestnych obyvateľov.

Múzeum Jána Bechera

Pred dvomi storočiami sa používala ako liek, dnes sa Becherovka nachádza v takmer každej krčme, reštaurácii a bare v Karlových Varoch. Výrobca tohto lahodného likéru Josef Becher začal s výrobou práve v tomto meste.

Ak vás zaujíma pozadie Becherovky, tak za návštevu stojí Múzeum Jána Bechera, ktoré sa nachádza v historickej budove, kde sa tento nápoj vyrábal viac ako 150 rokov.

Múzeum skla Moser

Moser je kvalitná značka skla vyrábaná v Karlových Varoch. Úspech spoločnosti sa odráža v otvorení Návštevníckeho centra Moser so Sklárskym múzeom, kde si návštevníci môžu prezrieť výstavu najstarších a súčasných zbierok Moser s viac ako 200 kusmi.

Dokumentárne filmy o skle a prehliadka sú k dispozícii v rôznych jazykoch. Hostia majú tiež možnosť dozvedieť sa o výrobe skla a vidieť, ako sa roztavené sklo mení na unikátne nádoby.

Rozhľadňa Diana

Vysoko nad mestom bola v roku 1914 postavená 35 metrov vysoká rozhľadňa Diana, ktorá ponúka fantastický výhľad z kopca Friendship nielen na mesto, ale aj na okolie.

Dostať sa tam je možné buď pomocou kúpeľných chodníkov alebo pomocou lanovky. Neďaleká reštaurácia ponúka občerstvenie a nachádza sa tam aj mini zoo, či motýlí dom.

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa pravidelne uskutočňuje od roku 1946. Ročne do Karlových Varov prichádzajú tisícky fanúšikov filmov z celého sveta.

Vidieť tam môžu nielen desiatky skvelých filmov, ale aj množstvo známych hercov a herečiek.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Messi: Stratený v Paríži

Argentínsky futbalista Lionel Messi priznal, že dva mesiace po prestupe do Paríža St. Germ…