Domov Zdravie Čomu v zime venovať pozornosť, aby ste vyzerali skvele

Čomu v zime venovať pozornosť, aby ste vyzerali skvele

0
0

Zima a chladné počasie je náročným obdobím nielen pre našu imunitu. Práve v tomto čase je nutné, aby sme venovali zvýšenú pozornosť tomu, čo nás robí krajším a zdravším na prvý pohľad.

V zime dostáva náš organizmus poriadne zabrať. Uvedomujeme si, že sme náchylnejší na choroby, preto sa väčšina z nás zaujíma o imunitný systém a orgány, ktoré sú na zimu náchylné. Rovnako ako im, chladné počasie škodí aj nášmu vzhľadu.

Mrazy sú pre našu pleť, vlasy, ruky či pery doslova postrachom. Ak chceme teda aj v nepríjemnom počasí vyzerať dobre a zdravo už na pohľad treba, aby sme sa o ne starali o čosi viac.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa mení stravovanie v zime

Dehydrovaná pleť

Zima pleti berie to najcennejšie – vodu. Na jemnú a hydratovanú pleť môžete v mrazoch zabudnúť. To ale len v prípade, že jej nedáte to, čo najviac potrebuje.

V tomto období sú to najmä hydratačné krémy aj pravidelný pitný režim. V prípade kozmetických výrobkov je najvhodnejším liekom na suchú pleť čo najmastnejší krém.

Práve v zime je vhodné, aby ste aj cez deň využívali nočné krémy, ktoré majú práve túto vlastnosť. Druhým dôležitým bodom hydratácie vašej pleti je hydratácia zvnútra.

To teda znamená denný príjem vody minimálne dva až tri litre. Práve v zime je tento bod často podceňovaný, keďže človek v chladnom počasí pociťuje smäd omnoho menej ako v prípade horúčav.

Asi netreba pripomínať, že správny pitný režim neobsahuje len správne množstvo tekutín, ale aj výber správnej tekutiny. Sladené nápoje a ani káva vám pre hydratáciu pleti určite nepomôžu.

Správnou voľbou je teda obyčajná voda, minerálka, prípadne čaj. Tretím dôležitým pravidlom, ktoré vám ale možno nebude dávať zmysel je to, že samotná voda pleť vysušuje.

Ak si teda myslíte, že umývanie tváre a jej pravidelné namáčanie hydratačné krémy dokáže nahradiť, ste na omyle. Pre suchú pleť platí ďalšie dôležité pravidlo, ktoré ale neplatí len v zime.

Na kozmetické prípravky s obsahom alkoholu by ste v prípade vysušenej pleti mali okamžite zabudnúť. Keď si to teda zhrnieme, pre vysušenú pleť platia štyri dôležité body.

Čo najmastnejšie krémy, pitný režim, vhodné kozmetické prípravky bez obsahu alkoholu ale tiež pravidelné odličovanie, ktoré je samozrejmosťou počas celého roka.

Vysušené sú aj vlasy

Podobne ako naša pleť v chladnom počasí trpia aj naše vlasy. Keďže ale vlasy získali pomenovanie koruna krásy, aj im by sme sa v zime mali obzvlášť venovať.

Aj v tomto prípade existujú jasné pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať, aby vaše vlasy vyzerali zdravo aj v zime. Aj utrpenie vlasov v studených mesiacoch spočíva v ich vysychaní.

To spozorujete na ich elektrizovaní či v horšom prípade aj vypadávaní. Alfou a omegou je teda šampón, ktorý je určený hlavne pre suché vlasy, hydratačné spreje či oleje, ktoré dodajú vlasom lesk a potrebnú mastnotu.

Naopak posledným, čo vaše vlasy potrebujú je vysušovanie použitím žehličky, fénu či kulmy. Do tejto kategórie sa zaraďujú aj laky na vlasy, ktoré by ste tiež radšej mali nechať odpočívať.

Keď už hovoríme o vlasoch, zabúdať by ste nemali ani na vlasovú pokožku. Tá totiž v tomto období trpí ešte o čosi viac. Starostlivosť o ňu spočíva v jej ochrane pred mrazmi a studeným vetrom.

Preto by ste mali určite siahnuť po čiapke, ktorá zabezpečí, že aspoň táto časť tela bude v teple. V prípade vlnenej čiapky sa ale často stáva, že vlasy sa po jej zložení z hlavy rozutekajú na všetky strany.

Výborným tipom je hodvábna šatka, ktorú môžete použiť pod čiapku, ale aj pod lyžiarsku prilbu. Tá zabezpečí, že vlnená pokrývka hlavy nevysaje z vašej vlasovej pokožky a tiež samotných vlasov všetku potrebnú mastnotu.

Aj starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku má teda pár jednoduchých pravidiel. Použitie šampónu pre suché vlasy, oleja, kondicionéra, balzamu a vhodnej pokrývky hlavy. Naopak nepoužívanie fénov, žehličiek, kuliem či lakov, ktoré majú presne nežiaduci účinok.

Nezabúdajte ani na ruky

Intenzívnu starostlivosť v zime potrebujú aj ruky, ktoré sú chladu bezprostredne vystavované. Prvým najdôležitejším pravidlom sú rukavice. Toto pravidlo by malo byť podčiarknuté s niekoľkými výkričníkmi.

Súčasťou zimnej starostlivosti o ruky sú aj mydlá. Tie, ktoré používame, keď na nás číhajú mrazy by mali obsahovať aj prírodné oleje, ktoré pokožku rúk lepšie hydratujú.

Po umytí by ste nemali zabúdať ani na krém, ktorý by mal tiež obsahovať hydratačný účinok. Vysušeným a popraskaným rukám doprajte tiež kúru či masáž, vďaka čomu zvládnu toto nepriaznivé počasie omnoho ľahšie.

Častým problémom v prípade starostlivosti o ruky býva to, že pozornosť venujeme predovšetkým dlaniam. Tí, ktorí zabúdajú na druhú stranu rúk robia veľkú chybu.

Koža v tejto časti rúk je totiž omnoho tenšia a citlivejšia, ako tá na dlaniach. Z toho teda vyplýva, že je aj omnoho náchylnejšia na chlad a popraskanie. Na pohľad staré a nezdravé ruky sú predsa nepeknou vizitkou, ktorú si všimne každý.

Balzamy perám nestačia

Hydratácia v zime chýba aj našim perám. Popraskané a vysušené pery v prvom rade nepôsobia pekne na pohľad, ale aj bolia a štípu. Ak sú pery popraskané znamená to jediné – nedostatok hydratácie.

Na tú ale nestačí len obyčajný balzam. Rovnako ako v prípade suchej pleti, aj suché pery potrebujú hydratáciu zvnútra, teda pravidelný pitný režim.

Vhodným spôsobom ako pery chrániť je aj použitie šatky či šálu, čo pery ochráni pred mrazom a vysušením. Ak hľadáte pomoc na popraskané pery vo vašej domácnosti a nie v lekárni či drogérii, siahnite po mede.

Ten má v tomto prípade nezameniteľný účinok. Pokiaľ si vrstvu medu aplikujete na pery večer a necháte ho cez noc pôsobiť, je zaručené, že ráno sa prebudíte s jemnejšími perami bez popraskancov.

Ak teda chcete jar, ktorá je stále na míle vzdialená, privítať zdravým vzhľadom, pravidlá sú jednoduché. Hydratovať, chrániť pred chladom a opäť hydratovať.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…