Domov Ekonomika Covid v číslach

Covid v číslach

0
0

Uvoľnenie opatrení prinieslo život do zavretej časti našej ekonomiky. Otvorenie zvýšilo tržby prvý týždeň takmer o tretinu. Podľa Inštitútu finančnej politiky sa oživili aj ponuky na pracovných portáloch – prípravy na letnú sezónu sú tak naštartované a nová pracovná sila sa hľadá aj v oblasti gastra či turizmu.

Môžeme na terasy, aj do nákupných centier. Stále však platí zákaz vychádzania do 21:00 ako aj predĺžený núdzový stav. Zostávajúce opatrenia a veľmi pomalé uvoľňovanie vyčítajú občania aj niektorí koaliční a všetci opoziční politici. Tohto týždňové čiastočné uvoľnenie športu a kultúry prichádza neskoro a nemá jasné pravidlá.

Skončilo povinné plošné testovanie

Test potrebujeme už len do práce. V sobotu 8. mája sa otestovalo 133 450 ľudí, z toho pozitívnych bolo len 218 prípadov. Ministerstvo financií komplexnú analýzu dopadov plošného testovania zatiaľ nezverejnilo.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za stranu SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet, vyčíslil na svojej Facebookovej stránke testovanie za víkend: 10. – 11. apríl. Jeden pozitívny prípad nás v ten víkend stál pri náklade 10 € za test 3 438 €.

„Tieto peniaze, ktoré sme do verejných financií naskladali my všetci, budú niekde definitívne chýbať práve na záchranu ľudských životov.“ (Marián Viskupič, Facebook, 11. 4. 2021). Hlasy proti plošnému testovaniu sa ozývajú dlhodobo. Testovanie sa obmedzilo, mobilné odberové miesta (MOM) však stále zostávajú otvorené.

„Som presvedčený, že vzhľadom ku výrazne lepšej situácii, by malo Ministerstvo zdravotníctva urobiť maximum pre čo najskoršie ukončenie činnosti MOMiek. Nie je vôbec finančne efektívne, financovať ich činnosť až do 30. 06. 2021, navyše pri výrazne nižších počtoch vykonaných testov.

Debaty o význame plošného testovania v minulosti už verejné zdroje nevrátia. O to viac je potrebné ušetriť peniaze teraz, keď jednoducho povedané už nie je čo testovať. Každé ušetrené euro veľmi pomôže liečeniu iných chorôb alebo pri prípadnom návrate korony na jeseň,“ hovorí Viskupič.

Či plošné testovanie odvrátilo, alebo skrátilo obdobie prísnych pravidiel sa možno nikdy nedozvieme. Isté je, že tieto peniaze budeme musieť hľadať v našom rozpočte.

Analytici si netrúfajú odhadnúť účinnosť, mnohí pripisujú prekonanie druhej vlny prísnym hygienickým opatreniam aj lockdownu, ktorému sme sa nakoniec nevyhli.

Straty na ľudských životoch nás aj tak bohužiaľ neobišli. Poddimenzované zdravotníctvo nezvládalo nápor pacientov, málo lekárov, zlý stav nemocníc aj nízka životná úroveň spôsobili, že ochoreniu covid19 aj napriek veľkej snahe podľahlo k 9. 5. 2021 na Slovensku 12 019 obetí. Istý čas sme mali najviac obetí na svete.

Covid pomoc pre ekonomiku

Parlament schválil minulý týždeň trvalý kurzarbeit. Podpora má pomôcť pri ďalších neočakávaných krízach, kedy je firma ovplyvnená externým faktorom. Zamestnanec tak obdrží 60 % svojej fixnej hodinovej mzdy. Podpora bude možná v dĺžke 6 mesiacov.

O navrhovanej 10 % DPH pre cestovný ruch a gastro sa viac nehovorí, naopak koalícia medzi sebou kvôli daňovej politike bojuje. Cestovný ruch dostal injekciu 85 miliónov eur. Spúšťa sa tak druhá etapa schémy pomoci. Za mesiace november 2020 až marec 2021 dostalo gastro spolu s cestovným ruchom pomoc vo výške 120 miliónov eur.

Marián Viskupič dopĺňa: „Pre SaS je zvyšovanie daní červená čiara. Naopak 10 % DPH v sektore gastra si viem dočasne predstaviť ako pomoc státu pre opätovné naštartovania podnikania. Chápem však, že vláda sa rozhodla vylepšiť už existujúce schémy pomoci.“

Vývoj je vďaka fungujúcemu priemyslu aj silnému výberu DPH priaznivejší

Dobrou správou je, že aj napriek lockdownu sme nezatvorili slovenský priemysel. Na Slovensku pracuje v priemysle až tretina obyvateľov. Naša ekonomika sa tak neprepadla dvojciferne, ako ukazovali najhoršie scenáre.

Podľa štatistického úradu sme sa za rok 2020 prepadli o 4,8 % HDP. Na predkrízovú úroveň sa podľa Rady pre Rozpočtovú zodpovednosť dostaneme koncom tohto roka.

Pozitívnym smerom sa vyberá aj vývoj DPH. Za prvý kvartál je výber 16 % nad úrovňou 2020 a máme za sebou lockdownové mesiace. Výber v covidovom roku 2020 bol nad úrovňou roku 2019. Marián Viskupič hovorí:

„Výber v roku 2020 prekvapil aj voči v júni revidovanému rozpočtu, keď bol vyšší o 440 mil. eur. Lepší výber pripisujem aj akciám na finančnej správe (napríklad Judáš), sme schopní efektívnejšie vyberať DPH.

Otvorenie ekonomiky, vyššia spotreba ale aj dofaktúrovanie mnohých dlhodobých projektov, prinesie v najbližších mesiacoch vyšší výber DPH. Som optimista,“ dodal.

Schodok štátneho rozpočtu sa vlani vyšplhal na 7 mld. eur, zákon o štátnom rozpočte predkladá na tento rok deficit v hodnote 8 mld. eur kvôli covid opatreniam.

Prognóza sa však nemusí naplniť a vývoj bude lepší. Za 4 mesiace je schodok na úrovni 2,6 mld. eur, len o 200 mil. eur viac ako o takomto čase minulý rok, keď pandémia ešte nebola.

tv, foto: archív mvNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…