Domov Zahraničie Da Silva porazil Bolsonara, bude brazílskym prezidentom

Da Silva porazil Bolsonara, bude brazílskym prezidentom

0
0

Víťazom druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa v nedeľu konali v Brazílii, sa stal ľavicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, vyplýva to z oficiálnych výsledkov. Lula da Silva získal 50,9 percenta hlasov a porazil tak súčasnú pravicovú hlavu štátu Jaira Bolsonara. Ten získal 49,1 percenta hlasov.

Hlasovacie miestnosti sa uzavreli v nedeľu o 17.00 h miestneho času (21.00 h SEČ). Keďže hlasovanie prebiehalo elektronicky, konečné výsledky boli známe do niekoľkých hodín po hlasovaní.

Lula da Silva (77) zvíťazil nad 67-ročným Bolsonarom aj v prvom kole volieb z 2. októbra, avšak len s tesným náskokom o zhruba päť percent (48:43).

Prisľúbil boj proti rasizmu a diskriminácii

Novozvolený prezident da Silva prisľúbil počas svojho prejavu v meste Sao Paulo po vyhlásení výsledkov nedeľného hlasovania „vytrvalý boj proti rasizmu, predsudkom a diskriminácii“.

Apeloval tak na rovnaké práva a možnosti pre všetkých obyvateľov Brazílie – belochov, černochov aj pôvodné kmene. Da Silva vyzval na „mier a jednotu“ v hlboko rozdelenej krajine.

Konštatoval, že „nie je v nikoho záujme žiť v „permanentnom vojnovom stave“. „Dnes svetu hovoríme, že Brazília je späť,“ zdôraznil s tým, že táto latinskoamerická krajina už viac nie je medzinárodným vyvrheľom.

Je „pripravená zaujať svoje miesto v boji proti klimatickej kríze“, najmä čo sa týka ochrany Amazónie. V tejto súvislosti naznačil, že je otvorený medzinárodnej spolupráci s cieľom ochrániť Amazonský dažďový prales.

Proti zbraniam a za jedlo

Da Silva sa dôrazne vyslovil proti zbraniam. „Brazílčania chcú knihy namiesto zbraní,“ vyhlásil. Vláda súčasnej hlavy štátu, pravicového Jaira Bolsonara, schválila zmiernenie zákonov o zbraniach, čo prinieslo počas jeho funkčného obdobia obrovský nárast počtu vlastníkov zbraní.

Da Silva dodal, že Brazílčania chcú mať znova nádej a Brazílii preto želá „mier, demokraciu a dôstojnosť“. Apeloval na naliehavú potrebu riešiť krízu nedostatku jedla, ktorá postihla 33,1 milióna Brazílčanov.

Staronový prezident

Lula da Silva zastával prezidentský post v rokoch 2003 až 2010. Keď skončil vo funkcii, bol najpopulárnejším prezidentom krajiny, keďže cestou sociálnych programov prispel k znižovaniu chudoby, približuje AP.

Neskôr bol však zapletený do kontroverzného korupčného škandálu a v roku 2018 bol uväznený na 18 mesiacov. Najvyšší súd neskôr obvinenia voči nemu anuloval s tým, že hlavný sudca bol zaujatý.

Porazený Bolsonaro opakovane spochybňoval volebný systém a naznačoval, že v prípade prehry by výsledky volieb nemusel uznať. V piatok večer však prisľúbil, že rozhodnutie voličov bude rešpektovať. Inaugurácia nového prezidenta je naplánovaná na 1. januára 2023.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…