Domov Zahraničie Ďalšia kríza v nemeckej vládnej koalícii zažehnaná

Ďalšia kríza v nemeckej vládnej koalícii zažehnaná

0
0

Koncom minulého týždňa sa podarilo ukončiť krízu v nemeckej vládnej koalícii, ktorá eskalovala od tohto mesiaca po kontroverzných vyjadreniach jedného z vysokopostavených členov spolkovej spravodajskej služby.

Táto vládna kríza je už najmenej tretia väčšia od vzniku samotnej koalície v Nemecku. Aj napriek tomu, že nemecká kancelárka Angela Merkelová zostáva stále jednou z najpopulárnejších politikov v krajine, jej súčasná vládna koalícia sa ukazuje ako veľmi krehká.

Vládna koalícia v Nemecku

Súčasná vládna koalícia sa nazýva aj veľká koalícia, ktorá spája Kresťansko-demokratickú úniu a jej dvojičku Kresťansko- sociálnu úniu Bavorska (CDU/CSU) so Sociálnymi demokratmi (SPD).

Krízy súčasnej koalície

Krízy sa nevyhýbajú ani Nemeckej vládnej koalícii a jej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá po štvrtý raz zasadla do tohto kresla. Hneď od svojho znovuzvolenia musela riešiť krízy ohľadne zloženia koalície, a až šesť mesiacov napätých rokovaní prinieslo zloženie veľkej koalície.

Druhou zásadnou krízou bola otázka migrácie. Práve rozhodnutie Angely Merkelovej neuzavrieť hranice viac ako miliónu žiadateľov o azyl, prinieslo príliv migrantov v rokoch 2015-16, čo zvýšilo podporu pre krajnú pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Najsilnejšia kritika Merkelovej prisťahovaleckej politiky sa však prekvapivo objavila v jej konzervatívnom tábore z úst Horsta Seehofera z Kresťansko‑sociálnej únie Bavorska.

Ostatná vládna kríza

Posledná kríza súvisela so zverejneným rozhovorom, kde šéf domácej špionážnej služby (BfV) Hans‑Georg Maassen čelil obvineniam z toho, že nadŕžal a podporoval krajnú pravicu počas demonštrácií vo východonemeckom meste Chemnitz.

Počiatočné riešenie presunu Hansa‑ Georga Maassena na lepšie platenú prácu na ministerstve vnútra vyvolalo verejné pobúrenie. Až stretnutie medzi predstaviteľmi vládnych strán v ostatnú nedeľu prinieslo kompromis, ako uviedol minister vnútra Horst Seehofer.

Táto dohoda priniesla riešenie, kedy Hans‑Georg Maassen nebude zastávať post štátneho tajomníka, ale zriadia mu pozíciu osobitného poradcu pre európske a medzinárodné záležitosti, pričom bude pracovať za nezmenené finančné ohodnotenie. Takto vláda reagovala na verejnú kritiku zvýšenia mzdy v pozícii štátneho tajomníka.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…