Domov Slovensko Ďalšie nezhody v koalícii: Sme rodina zaskočila partnerov pri reforme národných parkov

Ďalšie nezhody v koalícii: Sme rodina zaskočila partnerov pri reforme národných parkov

0
0

Hnutie Sme rodina sťahuje svoj podpis z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Pokiaľ sa nezohľadnia argumenty Sme rodina k novele zákona, tak koalícia nemá pri hlasovaní rátať so 17 poslancami hnutia.

Dôvodom stiahnutia podpisu je podľa predsedu Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára to, že počúvali hlasy v regiónoch. Dôsledkom reformy vraj ľudia môžu stratiť prácu.

Novela by sa mala prijať až potom, ako v národných parkoch bude urobená zonácia, tvrdí Kollár. Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že reforma sa bude týkať 300 000 hektárov pozemku.

Podľa Kollára sa to však dotkne 660 000 hektárov štátnych pozemkov s presahom na 1,2 milióna hektárov, a to aj na súkromné pozemky. „Nehovoríme nie, ale v tejto forme novelu nepodporíme,“ poznamenal Kollár.

Zároveň odporučil predkladateľovi návrhu, poslancovi Jaromírovi Šíblovi (OĽANO), aby novelu stiahol, presunul a prepracoval. Šíbl však nevidí dôvod na stiahnutie novely z rokovania parlamentu.

Nebráni sa pozmeňujúcim návrhom, ktoré reformu vylepšia a špecifikujú. Pripomenul, že reforma prešla aj medzirezortným pripomienkovým konaním.

V tom procese podľa neho neboli vznesené žiadne zásadné pripomienky, ktoré by novelu spochybnili. Pripomenul, že reforma národných parkov je aj v programovom vyhlásení vlády.

„Logicky by sme očakávali od koaličných partnerov, že ak majú konkrétne výhrady k takto naformulovanej novele, tak ich budú komunikovať s nami,“ podotkol Šíbl.

Prekvapení koaliční partneri

Svojím postojom Sme rodina a Boris Kollár prekvapili koaličných partnerov. „Nerozumieme porušovaniu platných dohôd o to viac, že pán Kollár je spolupredkladateľom zákona.

Môžeme len zopakovať, že za normálny princíp koaličnej spolupráce považujeme odbornú diskusiu s partnermi a hľadanie spoločných riešení.

Obštrukciami všetkých dôležitých reforiem zo strany koaličného partnera sa bude zaoberať predsedníctvo hnutia a koaličná rada,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Šéfka klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že aj jej strana je z postoja Kollára prekvapená. „Doteraz jeho strana neprišla so žiadnym pozmeňujúcim návrhom a sám bol od mája tohto roka pod daný zákon aj podpísaný. Predpokladám, že celá záležitosť sa bude riešiť na koaličnej rade,“ poznamenala.

ano, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…