Domov Šport Davis Cup: Slováci zdolali Čile a smerujú do Madridu

Davis Cup: Slováci zdolali Čile a smerujú do Madridu

0
0

Slovenskí tenisti vyhrali v dueli 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC nad Čile 3:1 a postúpili do budúcoročnej kvalifikácie o finálový turnaj Davis Cupu v Madride.

Súboj s favorizovanými Čiľanmi sa pre slovenské farby nevyvíjal priaznivo. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana hladko 6:2, 6:4. Molčan odštartoval premiérový zápas v prestížnej tímovej súťaži esom a ujal sa vedenia 1:0. V ďalších minútach však na centri dominoval Garin.

„V prvom sete na mňa prišla akási nervozita. Nedokázal som hrať moju hru, robil som veľa chýb. V druhom sete sa to zlepšilo a cítil som sa potom fajn. Vyzeralo to, že na returne sa môžem chytiť. Súper však hral kvalitne a postrážil si to. V Davis Cupe sa dá dosiahnuť všetko, atmosféra dokáže vyburcovať hráča k veľmi kvalitnému výkonu. Dnes som však nehral najlepšie a na takého dobrého protihráča to nestačilo,“ povedal Molčan pre RTVS.

Vyrovnaný stav po prvom hracom dni zaistil podľa očakávania Norbert Gombos, ktorý sa síce s čilskou dvojkou potrápil, napokon Nicolasa Jarryho zdolal 6:3, 6:7 (5), 6:3. Gombosovi skvele vyšiel úvod zápasu s Jarrym, keď v 2. geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku si vybudoval náskok 3:0. Za stavu 5:3 čelil Gombos brejkbalu, no následne získal tri fiftíny za sebou a tým aj prvý set.

V druhom dejstve šiel Gombos za stavu 5:4 podávať na víťazstvo v zápase, no Čiľan aj s pomocou pásky vyrovnal na 5:5. V tajbrejku viedol slovenský tenista 3:1, Jarry však vyrovnal na 3:3 a v koncovke slávil úspech. V úvode 3. setu odvrátil Gombos dva brejkbaly, čo ho povzbudilo. Za stavu 3:2 Jarryho brejkol a zápas už dotiahol do úspešného konca.

„Začal som dobre. Na tomto povrchu som sa cítil veľmi dobre. Vnímal som veľkú podporu od divákov i od spoluhráčov v tíme. Som veľmi rád, že sa mi podarilo zápas dotiahnuť do víťazného konca, pretože úspech v 2. sete súpera nakopol,“ povedal Gombos po zápase.

Skvelý druhý deň

O druhý bod pre domáce farby sa zaslúžili Filip Polášek s Igorom Zelenayom, ktorí v sobotňajšej štvorhre zdolali pár Alejandro Tabilo, Marcelo Tomas Barrios Vera 6:4, 7:6 (4). Slovenský kapitán Tibor Tóth urobil pred deblom zmenu a namiesto pôvodne nominovaného Lukáša Kleina poslal na dvorec skúseného Zelenaya.

V úvodnom geme čelili Slováci pri podaní Poláška brejkbalu, no odvrátili ho a v ďalšej hre prelomili servis Tabila. Slovenský tandem potvrdil brejk, následne získal aj ďalšie dva gemy a prvý set sa stal jeho korisťou. V druhom dejstve Čiľania zlepšili podanie i returny a v šiestom geme Slovákov brejkli pri podaní Poláška. Domáci pár však hneď vzápätí kontroval rebrejkom a následne vyrovnal na 4:4.

O osude setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom viedli Čiľania 3:1, no slovenské duo otočilo nepriaznivý vývoj. Za stavu 6:4 premenilo vďaka esu Poláška hneď prvý mečbal. „V úvode to bolo nervózne zo všetkých strán, v druhom sete to bol veľmi dobrý tenis so šťastným koncom pre nás. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali,“ povedal v rozhovore pre RTVS Polášek…