Domov Ekonomika Deficit klesá napriek vláde, nie jej zásluhou

Deficit klesá napriek vláde, nie jej zásluhou

0
0

Diera v rozpočte je nižšia pre vyšší ekonomický rast, dobré hospodárenie samospráv a chabé čerpanie eurofondov.

Hoci rozpočtový deficit na Slovensku klesol vlani na 2,2 z predvlaňajších 2,7 percenta HDP, ekonómovia hospodárenie vlády kritizujú. Poukazujú na to, že vláda sa o to prakticky nepričinila.

Znížiť dieru vo verejnom rozpočte pomohol najmä relatívne vysoký ekonomický rast, ktorý zvyšoval príjmy verejných rozpočtov, nielen vlani, ale aj v predchádzajúcich rokoch a hospodárenie samospráv.

Samosprávy sú prebytkové

„Viac ako polovica zlepšenia hospodárenia štátu prichádza z rozpočtov samospráv, ktoré sú už v súčasnosti mierne prebytkové,“ poukazuje na jednu z príčin nižšieho verejného deficitu ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová pridáva ešte tretí dôvod, prečo deficit klesol. Snaha vlády šetriť a nezadlžovať budúce generácie však ním nie je.

„Minulý rok bolo tiež vidieť nižšiu mieru čerpania eurofondov v porovnaní s rokom 2015, ktoré medziročne znížilo príjmy aj výdavky, čo pomohlo okresať deficit oproti predchádzajúcim rokom,“ povedala Muchová.

Ako vlaňajší rok vyzeral v číslach? Vláda sa v parlamente sľúbila a poslanci jej to odhlasovali, že schodok verejných financií neprekročí 1,9 percenta HDP, čo je v prepočte 1,36 miliardy eur.

Podľa údajov Eurostatu to však bolo viac o 0,3 percentuálneho bodu k HDP, spolu teda 1,76 miliardy eur. Aj preto sa vlani verejný dlh Slovenska zvýšil zo 41 na vyše 42 miliárd eur, čo je v prepočte na bývalú menu takmer 1,3 bilióna korún.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…