Domov História Deň, ktorý rozpútal boj proti terorizmu

Deň, ktorý rozpútal boj proti terorizmu

0
0

Pred 20 rokmi obletela svet hrozivá správa. V centre pozornosti stál New York, ktorý sa stal cieľom najhoršieho teroristického útoku v dejinách USA. Terčom bolo Svetové obchodné centrum, pod troskami ktorého zahynulo obrovské množstvo ľudí.

V utorok 11. septembra 2001 museli Spojené štáty čeliť sérii koordinovaných teroristických útokov. Tie boli namierené na Svetové obchodné centrum v New Yorku a tiež na budovu Pentagonu vo Washingtone.

Nebezpeční a skúsení pasažieri na palube

Z bostonského letiska vzlietlo krátko pred ôsmou hodinou ráno lietadlo Boeing 767 spoločnosti American Airlines do vzduchu. Pravidelná vnútroštátna linka smerovala do mesta Los Angeles.

Vtedy však nik netušil, že na palube lietadla sa nachádza 5 nebezpečných pasažierov, ktorým sa do lietadla podarilo prepašovať zbrane, ktorými usmrtili členov posádky v kabíne.

Po tom už prebrali vedenie lietadla do vlastných rúk. Pasažierov informovali o únose ich lietadla, o čom sa dozvedeli aj pracovníci bostonskej letovej kontroly.

Najťažšie chvíle však prežívali práve pasažieri letu číslo 11, ktorí netušili, aký je ich osud. Po tom ako sa lietadlo nachádzalo vo vzduchu už asi polhodinu, odklonilo sa od kurzu a zamierilo na New York.

Okrem toho, že teroristi s dispečérmi nekomunikovali, vypli aj prístroj, ktorý ich mohol informovať o výške a rýchlosti lietadla, čo bolo dôkazom toho, že s lietadlom nemanipulujú po prvýkrát.

O lietadle nemali dispečérí žiadne informácie až do osudnej chvíle, ktorá nastala o 8:46, kedy Boeing 767 narazil do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku.

Len pár minút po tragédii už hrozivé zábery obleteli USA a celý svet. Nik však vtedy netušil, že v ten istý deň budú čeliť ďalším útokom.

Obrovská tragédia sa ešte znásobila

Vo vzduchu sa totiž v tom čase nachádzalo aj ďalšie lietadlo spoločnosti United Airlines, ktoré takisto zmenilo pôvodnú trasu. Let číslo 175, ktorý smeroval z Bostonu do Los Angeles upútal dispečérov svojou nevyspytateľnou jazdou a strmým stúpaním.

Zatiaľ čo sa jedna z Dvojičiek už nachádza v plameňoch, na druhú sa už rúti ďalšie teroristami unesené lietadlo. Tú zasiahlo presne o 9:03, keď vletelo priamo do jej stredu. V meste vypukla obrovská panika.

V americkom letovom priestore sa aj napriek zákazu všetkých plánovaných odletov stále nachádzalo vyše 4 tisíc lietadiel. Každé z nich mohlo v tom čase znamenať ďalšiu obrovskú hrozbu.

Obavy dispečérov boli skutočne opodstatnené. Vo vzduchu sa totiž nachádzalo ďalšie lietadlo spoločnosti American Airlines, ktoré krátko po ôsmej hodine vyštartovalo z washingtonského letiska a pôvodne malo smerovať do Los Angeles.

Po niekoľkých minútach letu sa otáča naspäť k hlavnému mestu, kde namierilo na budovu Pentagonu. Po treťom útoku už museli všetky lietadla nachádzajúce sa vo vzduchu pristáť na najbližšom letisku.

Len pár minút po útoku sa však objavuje štvrté podozrivé lietadlo, ktoré malo smerovať z Newarku do San Francisca.  Teroristi, ktorí sa lietadla zmohli smerovali do Washingtonu.

Na palube sa však okrem nich nachádzali pasažieri, ktorí sa im hrdinsky vzopreli, čím zabránili ďalšiemu teroristickému útoku. Lietadlo sa zrútilo na neobývanom mieste v Pennyslvánii, no nik z pasažierov ani členov posádky nehodu neprežil.

Dvojičky ľahli popolom

V dôsledku silných nárazov sa obe budovy Svetového obchodného centra nachádzali v plameňoch. O desiatej hodine sa zrútila južná veža, čo malo za následok ďalšie straty na životoch.

Ani nie po polhodine sa už napĺňa ten najhorší scenár a k zemi sa rúti aj severná veža. Útoky si vyžiadali bez mála 3 tisíc obetí a ďalšie tisícky zranených.

Na mieste, kde stáli dvojičky je dnes pamätník a múzeum.

K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Al‑Káida, čím sa vo svete rozpútala ďalšia vojna. USA začali odvetu voči jej vodcovi, ktorým bol Usáma bin Ládin. Začalo sa pátranie a za jeho dolapenie ponúkali 50 miliónov dolárov.

2. mája 2011 vtedajší americký prezident Barack Obama oznámil, že americké jednotky zabili vodcu organizácie, ktorá mala mať túto skazu na svedomí.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…