Domov Slovensko Desať slovenských okresov je červených

Desať slovenských okresov je červených

0
0

Od pondelka 13. septembra je podľa Covid automatu na Slovensku desať okresov červených – v prvom stupni ohrozenia. Ďalších 47 okresov je oranžových – v stupni ostražitosti a zvyšných 22 okresov zostáva v zelenej fáze – v stupni monitoringu.

Okres Rožňava je pre rýchle zhoršenie situácie zaradený v prvom stupni ohrozenia – v červenej fáze už od štvrtka 9. septembra. Od pondelka k nemu pribudlo ďalších 9 okresov – Bytča, Košice I.-IV., Krupina, Poprad, Skalica a Trenčín.

Z platného Covid automatu, ktorý si môžu ľudia pozrieť na stránke www.automat.gov.sk, vyplýva, že v okresoch prvého stupňa ohrozenia, čiže v červených okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Pre vybrané skupiny naďalej platí výnimka z ich nosenia. Ľudia sa v okrese môžu pohybovať bez obmedzení.

V stupni monitoringu, teda v zelenej fáze, sú zaradené okresy Bratislava I.-V., Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Malacky, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Púchov, Ružomberok, Senec, Stropkov, Trnava a okres Zlaté Moravce. Ostatné okresy sú oranžové.

V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na COVID-19. V oranžových a červených okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitness centrá či wellness, ale aj svadby a kary.

Počet účastníkov sa odvíja od režimu, ktorý si vyberie organizátor, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Väčšina hospitalizovaných s COVIDom je neočkovaných

V nemocniciach bolo v súvislosti s novým koronavírusom k pondelku hospitalizovaných 177 pacientov, z nich potvrdené ochorenie malo 143 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných až 88,67 percenta ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

V nedeľu na Slovensku pribudlo 54 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov, z nich len 4,17 percenta bolo očkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, zo 101 pozitívne testovaných bolo len 1,47 percenta zaočkovaných, dodala Eliášová.
Vyzývajú na očkovanie

Ministerstvo zdôraznilo, že očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19. Verejnosť preto prosí, aby využila možnosť preventívnej ochrany zdravia a nechala sa bezplatne zaočkovať.

red, TASR, foto: printscreen  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…