Domov Cestovanie Destinácie, ktoré odporúčame navštíviť ešte toto leto (1. časť)

Destinácie, ktoré odporúčame navštíviť ešte toto leto (1. časť)

0
0

Letné prázdniny sa prehupli do svojej druhej polovice, ale nezúfajte, stále máte dostatok času na peknú a zaujímavú dovolenku. Ak sa neviete rozhodnúť, kam by ste mali ísť, máme pre vás pár tipov, ako a kde stráviť posledné dni tohtoročnej letnej dovolenky. Kam sa ešte vyberiete?

Neapol (Taliansko) 

Naše putovanie začneme v Európe. Jednou z tradičných dovolenkových destinácií je Taliansko. Boli ste už v Neapole? Toto mesto toho ukrýva viac ako dosť.

Určite však nevynechajte návštevu Neapolskej katedrály, kráľovský palác Capodimonte či hrad zvaný Castel Nuovo nachádzajúci sa na južnej strane námestia Piazza del Municipio.

Na sklonku dňa sa choďte poprechádzať do prístavu, odkiaľ si môžete vychutnať okrem iného aj výhľady na neďalekú sopku Vezuv.

Mimochodom keď návštevu Vezuvu spojíte s návštevou Pompejí, užijete si dokonalý celodenný výlet. No a rozhodne odporúčame aj návštevu blízkeho ostrova Capri, kam sa loďou z Neapola dostanete niekoľkokrát denne.

Tu si na malých schovaných plážach užijete letnej romantiky dosýtosti.

Gibraltár 

Z Talianska sa presunieme na najjužnejší cíp Európy, do maličkej, no o to úžasnejšej krajinky. Gibraltár láka nádherným prístavom, ale aj výletmi do kopcov, ktoré sú domovom tisícok opíc.

Práve tu na The Rock of Gibraltar – Skala Gibraltáru, sa nachádza niekoľko vyhliadok, odkiaľ v prípade dobrého počasia dovidíte až do Afriky.

Skala je popretkávaná spleťou tunelov, ktorých ukrýva až 150 a niektoré z nich môžete navštíviť aj vy. Oddýchnuť si môžete na niektorej z piesočných pláží, ktoré sa nachádzajú najmä na východe polostrova.

Deň môžete zakončiť romantickou prechádzkou úzkymi romantickými uličkami centra mesta.

No a ak budete mať šťastie, cestou z Gibraltáru vás možno zastavia spustené rampy a pred vami práve pristane lietadlo. Pristávacia dráha pretínajúca hlavnú cestu je jednou z najzaujímavejších na svete.

Dánsko

Nie úplne typickou, no predsa prekrásnou destináciou je aj Dánsko. Už samotná Kodaň ponúka bohaté turistické vyžitie.

Typický kodanský obrázok farebných domčekov lemujúcich kanál plný historických drevených lodí nájdete v prístave Nyhavn priamo v hlavnom meste.

Ak ste milovníkom histórie, odporúčame navštíviť  zámok Frederiksborg, Múzeum vikingských lodí v Roskilde, zámok Kronborg Slot v Helsingøre, Hrad Egeskov v Kvarnstrupe alebo Múzeum Hansa Christiana Andersena v Odense.

Aj v Dánsku nájdete romantický kútik. Prekrásne pláže, cyklotrasy a architektúra z 19. storočia na vás bude dýchať na ostrove Bornholm, ktorý leží v Baltskom mori východne od Dánska.

Marsaxlokk (Malta) 

Jednou z najočarujúcejších dedín Európy je Marsaxlokk nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Malty. Je známa rybolovom a svojou bohatou históriou.

Vďaka veľkému rybiemu trhu bola dedina dôležitá už v čase staroveku. Túto tradíciu si zachovala dodnes a práve tu nájdete tie najlepšie rybie reštaurácie na celom ostrove.

Toto miesto je teda ideálnou destináciou pre milovníkov špecialít z rýb. Ak vás ale skôr nadchne história, Marsaxlokk ponúka aj niečo pre vás.

Nájdete tu jedinečnú pevnosť St. Lucian postavenú v roku 1610 či pevnosť Tas‑Silġ, ktorá ukrýva množstvo vykopávok z obdobia neolitu.

Ak vás však nadchol práve rybolov, ktorý sa s týmto miestom neodmysliteľne spája, určite si nedeľu vyhraďte na návštevu miestneho trhu, kedy táto inak tichá a pokojná dedina ožíva.

Bibury (Anglicko)

A pri dedinkách ešte ostaneme. Medzi najmalebnejšie dediny nielen v Európe, ale aj na celom svete, rozhodne patrí anglická dedina Bibury.

Nachádza sa v oblasti Cotswold na brehu rieky Coln. Je významnou architektonickou pamiatkovou rezerváciou a navštevujú ju turisti z celého sveta.

Ich srdcia si získala kamennými domčekmi zo 17. storočia, ktoré pokope vytvárajú úžasné miesto. Ďalšou významnou atrakciou dediny je pstruhová farma, ktorá bola založená v roku 1902.

Práve tu sa ročne vyloví približne 10 miliónov pstruhov dúhových.

Maurícius 

Prejdime na typické dovolenkové destinácie. Čo by ste povedali na taký Maurícius. Možno vás prekvapí, že nádherne piesočnaté pláže nie sú to jediné, čo v tejto ostrovnej krajine možno vidieť.

Maurícius bol počas svojej histórie dôležitým strategickým miestom v Indickom oceáne. Jeho význam rástol najmä počas druhej svetovej vojne, keď bol pod kontrolou Britov.

Francúzi ešte predtým dali obraz hlavnému mestu Port Luis, ktoré je dodnes hlavné administratívne centrum krajiny. V jeho histórii však nájdete aj arabské črty.

Bora Bora (Francúzska Polynézia) 

Ostrov Bora Bora vo Francúzskej Polynézii je skutočným rajom na zemi. Práve preto o jeho navštívení sníva nejeden cestovateľ.

Medzi najväčšie sny, ktoré si tu chodia ľudia plniť je stráviť noc v jednom z rozprávkových bungalovov nad vodou.

Ak to láka aj vás, určite navštívte rezort Four Seasons, kde sa nachádza až 100 takýchto bungalovov s tradičným dreveným nábytkom a strechami z pandánových listov.

Tyrkisové more, biela pláž a netradičný prístrešok sú zárukou skutočne splneného cestovateľského sna.

Karibské ostrovy (Karibik) 

Pri ostrovovch ešte ostaneme. Tie, o ktorých sníva nejeden turista či cestovateľ, sa nachádzajú v Karibiku.

Karibské ostrovy rozprestierajúce sa na juhu Severnej Ameriky v Karibskom mori tvorí niekoľko väčších a menších ostrovov, ktoré lákajú svojou príznačnou exotikou.

Vybrať si pri tom môžete to, čo vás láka najviac. Či už túžite nahliadnuť do ostrovnej civilizácie na Kube, v Dominikánskej republike, Jamajke, Haiti alebo na Barbadose, alebo vás skôr lákajú menej obývané ostrovy, ktoré nie sú až tak poznačené civilizáciou.

Každý z nich má však svoje neodolateľné čaro.

Kriváň (Slovensko) 

A napokon sme si nechali srdcovú záležitosť nejedného Slováka. Tou sú naše hory – Vysoké Tatry. V našom odporúčaní sme vybrali jeden z najikonickejších vrchov.

Nielen, že výstup naň je dobrodružstvo, ktoré zvládnu aj menej skúsení turisti, ale cestou uvidíte to podstatné z našej pýchy. Preto odporúčame začať cestu na Kriváň na Štrbskom Plese.

Spočiatku ide o príjemnú a nenáročnú trasu. Obtiažnejšie úseky sa nachádzajú skôr tesne pri vchole a cestou dole. Za zvládnutú cestu dostanete tú najkrajšiu odmenu.

Nádherný výhľad na Vysoké Tatry a strmé svahy ich štítov. Tak čo, dáte si poradiť?

ano, puma, Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, shutterstock Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…