Domov Zahraničie Do druhého kola ukrajinských prezidentských volieb postúpili Zelenskyj a Porošenko

Do druhého kola ukrajinských prezidentských volieb postúpili Zelenskyj a Porošenko

0
0

Minulý víkend sa konali prezidentské voľby aj na Ukrajine. Z 39 kandidátov postúpili do druhého kola komik Volodymyr Zelenskyj a súčasný prezident a jeden z najbohatších Ukrajincov Petro Porošenko.

Počas prvého kola prezidentských volieb sa súboja zúčastnilo rekordných 39 kandidátov, ktorí boli buď stranícki nominanti alebo nezávislí.

Minulé voľby v roku 2004 bolo 24 kandidátov. Podľa predvolebných prieskumov medzi troch najsilnejších kandidátov patrili seriálový herec a komik Volodymyr Zelenskyj, súčasný dosluhujúci prezident Petro Porošenko a bývalá premiérka Julija Tymošenková.

Kandidát na prezidenta musel zložiť zálohu

Kandidát na prezidenta musí byť občanom Ukrajiny, mať najmenej 35 rokov, musí žiť posledných desať rokov na Ukrajine a mal by hovoriť štátnym, ukrajinským, jazykom.

Každý kandidát musel zložiť zálohu po prepočte vo výške približne 81 tisíc eur a táto záloha bude vrátená len tým, ktorí postúpia do druhého kola. Z pôvodne ohlásených kandidátov až 47 nezložilo túto zálohu.

Predvolebná kampaň sa sústredila na dve hlavné témy

Predvolebná kampaň sa zamerala najmä na otázky Krymu a Donbasu a problematiku korupcie. Takmer všetkých kandidátov spájala rovnaká hodnotová orientácia smerom k Západu a negatívny alebo nie práve vlažný vzťah k Rusku.

Teda drvivá väčšina kandidátov mala negatívny vzťah k Rusku, čo je pochopiteľné vzhľadom k udalostiam, ktoré sa v krajine za posledných 5 rokov odohrali.

Druhou témou kampane bola korupcia, ktorá dnes v krajine dosahuje veľké rozmery. Práve seriálový herec a komik Volodymyr Zelenskyj získal na svoju stranu Ukrajincov svojim heslom „život bez korupcie a úplatkov“.

Výsledky volieb neprekvapili

Ukrajinci mohli voliť celú minulú nedeľu od 8. do 20. hodiny miestneho času. Na prvom mieste sa umiestnil Volodymyr Zelenskyj s podporou viac ako 30 % hlasov, na druhom mieste skončil Petro Porošenko so ziskom takmer 16 % hlasov a na treťom miestne tesne so ziskom viac ako 13 % hlasov zostala Julija Tymošenková.

Víťaz 1. kola prezidentských volieb Volodymyr Zelenskyj

Keďže nikto nezískal nadpolovičnú väčšinu zúčastnených voličov, druhé kolo sa bude konať 21. apríla 2019. Vtedy sa definitívne rozhodne o novom alebo staronovom prezidentovi Ukrajiny na ďalších 5 rokov.

Donbas a Krym voliť nemohli

Práve územie zmetajúce sa vo vojne na východe Ukrajiny ako aj anektovaný Krym nemá prístup k voľbám. Na Donbase pred vypuknutím vojny žilo viac ako 6,5 milióna ľudí, dnes sa odhaduje počet už len na 3,7 milióna.

Na Kryme podľa odhadov žijú približne 2 milióny ľudí. Práve títo ľudia si počas nedeľných volieb svojho zástupcu do prezidentského úradu voliť nemohli.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…