Domov Zahraničie Dohoda o brexite je stále v nedohľadne

Dohoda o brexite je stále v nedohľadne

0
0

Rokovanie poslancov britského parlamentu sa skončilo rozpačito pre samotnú Britániu, poslanci dohodu o brexite nakoniec schválili, ale spoločne s dvoma pozmeňujúcimi návrhmi, pričom požadujú od premiérky Mayovej, aby ich dokázala vyrokovať od Európskej únie.

Veľká Británia sa po týždňoch otáľania konečne vyjadrila ako si predstavuje svoj odchod z Európskej únie. Po tom, ako poslanci dlhé týždne vyjednávali, podporili dohodu o brexite, ktorú ešte v novembri minulého roka vyrokovala Theresa Mayová s Európskou úniou.

Schválená dohoda sa výrazne nelíši od toho, čo bolo dohodnuté s EÚ poslanci schválili len dve zmeny. Prvou je zrušenie tzv. severoírskej poistky, druhou podmienkou je, aby krajina nevystúpila bez akejkoľvek dohody.

Teda, aby nenastal tvrdý brexit. Mayová sa zaviazala prerokovať dohodu s EÚ do 13. februára tohto roka, aby mohli o nej opätovne hlasovať.

Dohoda o brexite

Dohoda o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou stanovuje prechodné obdobie až do júla 2020, dokedy by bol platný aj voľný pohyb osôb, finančné vyrovnanie vo výške okolo 57 miliárd eur, zavádza aj najspornejší bod a to tzv. severoírsku poistku, ktorá má zabezpečiť, že v prípade, ak by colná a obchodná politika Británie bola iná ako v Írsku, tak sa Severné Írsko bude riadiť pravidlami, ktoré platia v Írsku a teda aj v celej EÚ.

Reakcia zo strany Európskej únie

Predstavitelia Európskej únie sa zatiaľ postavili principiálne k žiadosti o opätovné otvorenie dohody. Odmietli túto alternatívu s tým, že súčasná dohoda sa rodila veľmi ťažko, boli to mesiace rokovaní a bol potrebný súhlas všetkých členov Únie.

Ak by Mayová chcela otvoriť len jednu tému, nie je to podľa vyjadrení kompetentných možné, musela by sa opätovne otvoriť celá dohoda. Podľa ich vyjadrení nie je nožné otvoriť len otázku tzv. severoírskej poistky, pričom tú vyjednávači zo strany Európskej únie považujú za jednu z najdôležitejších.

Je to záruka, aby na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskom nedošlo k problémom. Aj v Írsku úradníci varovali, že tvrdé hranice na ostrove by podkopali zmluvu, ktorá skončila desaťročia násilností medzi oboma časťami Írska.

Dosah tvrdého brexitu na Slovensko

Slovenská republika sa už tiež začala pripravovať na možnosť tvrdého brexitu, ktorý s pribúdajúcimi dňami narastá.

Podľa predbežných odhadov môže tvrdý brexit znížiť výkonnosť slovenskej ekonomiky, Slováci vo Veľkej Británii budú musieť opätovne riešiť svoj pobyt, Slovensko bude musieť nastaviť vzájomné bilaterálne vzťahy vo viacerých oblastiach a mnohé ďalšie komplikácie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…