Domov História Dom, ktorý pravidelne mení svojho majiteľa

Dom, ktorý pravidelne mení svojho majiteľa

0
0

12. októbra 1901 dostalo sídlo amerického prezidenta vo Washingtone nové meno. 26. prezident Thedore Roosevelt ho premenoval na Biely dom a pod týmto názvom ho poznáme aj dnes .

Biely dom, ktorý sa nachádza na adrese 1600 Pennsylvania Avenue NW je oficiálnym sídlom amerického prezidenta a tiež miestom, kde americký prezident býva spolu so svojou rodinou.

O tom rozhodol prvý prezident USA, George Washington, ktorý toto miesto vybral pre sídlo hlavy štátu už v roku 1791. Konkrétny 82-akrový pozemok pre „prezidentský park“ vyhradil francúzsky architekt Pierre Charles L’Enfant.

Výstavba Bieleho domu začala 13. 10. 1792 a prebiehala podľa návrhu architekta Jamesa Hobana. Pri stavbe bol využívaný pieskovec Aquia Creek, ktorý bol natretý bielou farbou.

Po ôsmich rokoch od položenia základného kameňa, v roku 1800, sa do neho presťahoval jeho vôbec prvý obyvateľ, druhý americký prezident John Adams spolu so svojou manželkou Abigail. Od tej doby sa stal jedným z najstráženejších miest na zemeguli.

Prví obyvatelia Bieleho domu – John a Abigail Adams.

Požiar príčinou rekonštrukcie

John Adams v dome býval len krátko. 4. marca 1801 sa novým americkým prezidentom stal Thomas Jefferson, ktorý uvažoval o jeho rozšírení. Urobil niekoľko dizajnových zmien, ktoré zmenili jeho podobu.

Zásadná zmena však prišla v roku 1814, kedy britské jednotky prezidentský dom podpálili ako odvetu za vypálenie Port Dover. Požiar zmenil tento dom na nepoznanie.

Zachovali sa len vonkajšie steny, ktoré boli ale natoľko poškodené, že museli byť zbúrané. Potrebná bola teda kompletná prestavba. Na ňu bol menovaný otec prvého návrhu James Hoban.

Rekonštrukcia prebiehala od roku 1815 do roku 1817, kedy sa do neho opäť mohol nasťahovať ďalší americký prezident James Monroe.

Počas jeho administratívy bol postavený južný portikus a v roku 1829 pribudol aj severný. Koncom 19. storočia boli predložené mnohé návrhy, ktorých cieľom bolo rozšíriť prezidentské sídlo.

Renovácie Bieleho domu

Od 12. októbra 1901 začíname hovoriť o sídle amerického prezidenta ako o Bielom dome. Zapríčinil sa o to Theodor Roosevelt, ktorý stojí aj za jeho významnou renováciou.

Tá prebiehala od roku 1902. Počas nej boli premiestnené kancelárie prezidenta z druhého poschodia do novej budovy, ktorá je dnes známa ako Západné krídlo.

Rooseveltov nástupca William Howard Taft zas nechal vybudovať oválnu pracovňu, ktorá je najznámejšou miestnosťou tejto budovy. V roku 1948 bolo vyhlásené, že hrozí nebezpečenstvo a Biely dom nie je dostatočne stabilný.

Preto  začal prezident Harry S. Truman komplexnú rekonštrukciu budovy, ktorej cena sa vyšplhala na 5,7 milióna dolárov. Počas rekonštrukcie bolo vymenené všetko okrem vonkajších stien.

Po jej ukončení v roku 1952 mohol dom opäť slúžiť najsilnejšiemu mužovi planéty.

 

Prakticky každá rodina, ktorá neskôr dom obývala sa zaslúžila aspoň o minimálnu zmenu.

Jacqueline Kennedyová sa postarala o jeho reprezentatívnosť a nakúpila viaceré historické a nové bytové zariadenia, ktoré podčiarkli význam a dôležitosť tejto budovy.

Počas administratívy Richarda Nixona nechala jeho manželka Pat zrekonštruovať zelenú, modrú a červenú miestnosť a tiež v dome pribudla jednodráhová bowlingová dráha.

Za správy prezidenta Cartera zas pribudol počítač a prvá laserová tlačiareň, pričom počítačové technológie boli rozšírené počas správy Reagana.

Bill Clinton zas spolu s manželkou Hilary zmenili podobu oválnej kancelárie, východnej miestnosti, modrej miestnosti, jedálne či zasadacej miestnosti.

V roku 2013 zas Obamova administratíva nainštalovala na strechu solárne panely, vďaka ktorým bola po prvý raz v obytných priestoroch prezidenta využívaná solárna energia.

puma, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vyvrcholenie európskeho pohárového futbalu

S májom prichádzajú aj odpovede na najzásadnejšie otázky sezóny futbalových fanúšikov. Už …