Domov Zahraničie Donald Trump čelí ústavnej žalobe, môže prísť o funkciu prezidenta

Donald Trump čelí ústavnej žalobe, môže prísť o funkciu prezidenta

0
0

Minulý týždeň sa začal proces, ktorý môže viesť až k ústavnej žalobe na amerického prezidenta Donalda Trumpa, za zneužitie právomocí svojho úradu.

Spojené štáty americké len po štvrtýkrát vo svojej histórii sledujú ústavnú obžalobu voči prezidentovi. Predtým stáli pred takýmto procesom iba prezidenti Andrew Johnson, Richard Nixon a Bill Clinton.

Opozičná Demokratická strana mala záujem o začatie procesu z rôznych príčin už od zvolenia Trumpa za prezidenta, nakoniec až teraz, pár mesiacov pred prezidentskými voľbami, rozhodla v septembri o začatí vyšetrovania jeho prešľapov vo viacerých parlamentných výboroch, ktorých závery ich doviedli až k tomuto procesu.

Minulý týždeň sa tak na verejných vypočutiach predstavili prví svedkovia, ktorí vypovedajú o tom, či sa Donald Trump mal pokúsiť zneužiť svoju moc vo svoj prospech.

Čo je to impeachment?

Impeachment alebo ústavná žaloba je proces, ktorým môže zákonodarný orgán, zvyčajne parlament zbaviť funkcie vládnuceho úradníka, napríklad prezidenta, alebo aj sudcov a iných vysokých zamestnancov štátu.

Takáto ústavná žaloba dnes exituje v právnych rámcoch rôznych krajín, ako India, Francúzsko, Rusko, Brazília a známa je najmä kvôli Spojeným štátom americkým, kde sa používa aj na odvolanie prezidenta.

Táto ústavná žaloba sa využíva vtedy, keď sa daný úradník dopustil závažného deliktu, ako vlastizrada, korupcia, či zneužitie moci a v prípade pozitívneho hlasovania parlamentu môže znamenať až zbavenie ho funkcie.

Na začiatku procesu stálo anonymné udanie

Proces, ktorý máme možnosť dnes sledovať, začal ako reakcia na anonymné oznámenie z augusta tohto roka na Trumpov telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentom, ktoré bolo zaslané Snemovni reprezentantov ako aj Senátu.

V tomto udaní bolo uvedené, že anonym disponuje informáciami od úradníkov blízkych prezidentovi, že prezident Spojených štátov amerických Donald Trump, využíva právomoc svojej kancelárie na vyvolávanie zasahovania do prezidentských volieb v roku 2020 zo zahraničia.

V priebehu posledného mesiaca sa objavilo viacero indícií a dokonca sa našiel aj jeden svedok, ktorý bol ochotný vypovedať pod prísahou o tomto telefonickom rozhovore s novozvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Podstata ústavnej žaloby

Podstata stojí v tom, že Donald Trump mal údajne podmieňovať vojenskú pomoc Ukrajine a tiež aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Zelenským v Bielom  dome výmenou za obnovenie vyšetrovania syna Joea Bidena, jedného z favoritov Demokratickej strany za kandidáta na prezidenta, ktorý bol v minulosti vyšetrovaný pre podozrenie z korupcie počas jeho pôsobenia v energetickej spoločnosti na Ukrajine.

Predpoklad odvolania Trumpa z postu prezidenta je minimálny

Prezident Trump nazýva celú vec honom na čarodejnice. Poukazuje na to, že od jeho zvolenia sa Demokratická strana snaží nájsť niečo, za čo by mohli začať proces ústavnej žaloby, ale až doteraz sa im to nepodarilo.

Republikáni ako príklad uvádzajú aj vyšetrovanie ruského zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016 a prepojenie na Trumpa vyšetrovateľom Robertom Muellerom, ktorého správa nakoniec tieto tvrdenia nepotvrdila.

Celý proces je už dnes odsúdený na neúspech, aby bol prezident úspešne obvinený musela by ústavná žaloba získať podporu dvoch tretín Senátu, čo pri súčasnom rozložení síl, kedy väčšinu majú republikáni, je viac ako nepravdepodobné.

Rozdeľovanie americkej spoločnosti pokračuje

Politológovia tvrdia, že úspech takejto ústavnej žaloby býva zriedkavý, dokonca podľa nich môže súčasná snaha demokratov negatívne zasiahnuť do ich volebnej kampane.

Naopak republikáni sa snažia obraňovať Trumpa a kritizujú celý proces, dokonca žiadajú aj od Joea Bidena vysvetlenie, či zasiahol do procesu jeho syna na Ukrajine.

No dnes je už známy jeden výsledok celého procesu a to, že rozdelí spoločnosť ešte viac. Či demokrati získajú týmto procesom nejakú výhodu sa ukáže už čoskoro, počas nadchádzajúcich prezidentských volieb.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…