Domov Zahraničie Donald Trump skončil rokovania s Talibanom

Donald Trump skončil rokovania s Talibanom

0
0

Mierové rokovania, ktoré mali priniesť ukončenie jednej z najdlhšie trvajúcich amerických vojen, sa kvôli bombovému útoku Talibanu neuskutočnili.

Tajné rokovania, ktoré sa mali uskutočniť v Spojených štátoch amerických a ktoré by ukončili jednu z najdlhšie trvajúcich amerických vojnových operácií, sa nakoniec kvôli viacerým okolnostiam neuskutočnili.

Mierová dohoda medzi USA a Talibanom však stále leží na stole, aj keď posledné vyjadrenia amerického prezidenta sú jednoznačné, keď povedal, že rokovania považuje za mŕtve.

Rokovania sa rúcali už predtým

Za zlomový bod označuje Donald Trump bombový útok Talibanu v Kábule, kedy zomrel aj americký vojak. Takýchto útokov však bolo viacero od začiatku plánovania tajného stretnutia.

Podľa analytikov však aj afganský prezident Ašraf Ghaní svoju plánovanú cestu odložil už skôr a Taliban sa vyjadril, že do USA príde až keď bude zmluva podpísaná.

Ako ďalej s americkými jednotkami v Afganistane

Nateraz nie je jasné, či plánované sťahovanie amerických jednotiek bude pokračovať, a či súčasné zlyhanie mierových rozhovorov je konečné.

Obe strany pritom vojna dlhodobo vyčerpáva, dokonca aj americká verejnosť by už rada videla ukončenie vojny, ktorá začala po útokoch z 11. septembra 2001.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…