Domov Zahraničie Druhé stretnutie amerického a severokórejského prezidenta sa blíži

Druhé stretnutie amerického a severokórejského prezidenta sa blíži

0
0

Minulý týždeň prišlo k oficiálnemu potvrdeniu druhého historického stretnutia medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským prezidentom Kim Čong-unom.

Summit medzi Trumpom a Čong-unom sa podľa oznámenia amerického prezidenta na jeho twitterovom účte uskutoční vo Vietname, presnejšie v Hanoji, počas dvoch dní, a to 27. a 28. februára tohto roka.

Oznámenie prišlo po uskutočnení trojdňovej pracovnej cesty špeciálneho vyslanca USA pre Severnú Kóreu Stephena Bieguna v Pchjongjangu, ktorý mal za cieľ pripraviť pôdu k summitu.

Kritika predchádzajúceho summitu

Donald Trump sa aj napriek kritike prvého summitu v júni minulého roka snaží presvedčiť o obrovskom úspechu a snahe o mier na Kórejskom polostrove.

Kritici však uviedli, že dohoda, ktorú minulý rok podpísal Donald Trump a Kim Čong-un neobsahovala žiaden konkrétny plán alebo časové vymedzenie dojednaného odzbrojenia, čo v konečnom dôsledku vlastne sťažuje akúkoľvek verifikáciu dosiahnutej dohody.

Cesta vyslanca v Pchjongjangu

Stephen Biegun rokoval počas návštevy s Kim Hjok-čcholom, splnomocnencom severokórejského režimu pre rokovania s USA, o tom, akým spôsobom budú napredovať záväzky z posledného summitu o úplnej denuklearizácii.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Biegun sa s ním pred summitom ešte raz stretne, aby doladili program samotného stretnutia.

Otázny pokrok summitov

Celková politika Donalda Trumpa voči severokórejskému režimu ale čelí kritike, odborníci opätovne varovali, že dodržiavanie dohodnutých záväzkov zo strany Severnej Kórey nie je reálne.

Odborníci napríklad odhalili aj tajnú základňu balistických rakiet, denukearizácia neprebieha vôbec. Naopak Severná Kórea zase hovorí o neukončení sankcií voči krajine, čo tiež nie je v súlade s dohodnutými zárukami zo strany Spojených štátov amerických.

Analytici preto varujú pred prehnanými očakávaniami, ako to bolo aj počas prvého summitu, ale reálne kroky na nich nenadviazali.

Americká prítomnosť v Južnej Kórei

Po oficiálnej návšteve KĽDR Stephen Biegun navštívil aj Južnú Kóreu, kde predstaviteľov informoval o výsledkoch rokovaní, pričom si vzájomne vysvetlili svoje pozície a tiež aj očakávania.

Keďže vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami sú nadštandardné, bol takýto krok očakávaný. Veď následne na to sa obe krajiny dohodli na vzájomnej dohode, ktorou Južná Kórea zvýšila finančný príspevok za americkú vojenskú prítomnosť na svojom území.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…