Domov Zahraničie Epidémia koronavírusu sa rozširuje aj do Európy

Epidémia koronavírusu sa rozširuje aj do Európy

0
0

Aj napriek tomu, že na epidémiu nového koronavírusu COVID-19 sa stihlo včas zareagovať, počet novonakazených sa nepodarilo zastaviť, krajiny sveta teda musia byť pripravené.

Posledné týždne sa panika okolo epidémie nového koronavírusu utlmila, neplnia sa titulky slovenských novín, no počet nakazených sa celosvetovo zvyšuje a počty mŕtvych sa už rátajú v stovkách.

Napriek tomu je percento úmrtia nakazených zatiaľ len na úrovni 2 percent, čo našťastie nie je hrozivé číslo, pričom najviac ohrození sú tí nakazení, ktorí trpia aj iným zdravotným problémom.

Epicentrum sa nateraz stále drží v čínskej provincii Chu-pej, konkrétne v meste Wu-chan. Prvé úmrtia sú už však hlásené aj z iných končín sveta a tiež aj Európy.

Celkovo hovoria odhady o okolo 100 tisícoch nakazených v približne 30 krajinách sveta. Optimizmus prináša najmä to, že postupne pribúda aj počet uzdravených z tohto nového vírusu, ako informovali oficiálne čínske úrady.

OSN ale nevidí dôvod na úplný optimizmus

Ako sa minulý týždeň vyjadril generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres, súčasné šírenie nového koronavírusu „nie je mimo kontroly“ ale situácia je viac ako vážna a preto je nevyhnutné, aby boli krajiny pripravené.

Problém vidí najmä pri šírení vírusu do krajín, ktorých zdravotnícky systém nie je taký rozvinutý ako v západných krajinách. Preto vyzval rozvinuté krajiny sveta, aby boli pripravené poskytnúť pomoc a prejaviť solidaritu.

Okolité krajiny sú ostražité, no to by mali byť aj tie vzdialenejšie

Samozrejme najviac pozornosti šíreniu epidémie koronavírusu venujú krajiny, ktoré ležia bezprostredne okolo Číny. Napríklad vláda v Južnej Kórei sa rozhodla vydať najvyššiu výstrahu v súvislosti so šírením epidémie.

Toto opatrenie umožňuje vláde prijímať také kroky, ktoré by mali napomôcť zastaviť šírenie nákazy, ako napríklad obmedzenie letov z a do krajiny, ale aj obmedzenie verejnej dopravy, či dočasné zatvorenie škôl.

Medzi krajiny, ktoré hlásia viac obetí ako Čína, patrí Irán. Okolité krajiny ako Japonsko alebo Rusko tiež ostražito sledujú situáciu, Rusko sa dokonca rozhodlo obmedziť dopravu s Čínou, kedy prerušili vlakové spojenie nielen s Čínou, ale aj Severnou Kóreou.

Preventívne opatrenia v Rusku sa dotknú aj prechodu cez hranice, kedy Rusko dočasne uzavrelo hranice s Čínou a tiež aj s Mongolskom.

Prvé úmrtie človeka nečínskeho pôvodu

Taliansko momentálne hlási naviac nakazených koronavírusom zo štátov EÚ. Niektoré severné talianske mestá dokonca zatvorili školy a obmedzili prevádzku niektorých služieb.

Talianske úrady tiež oficiálne potvrdili, že jednou z obetí na nový koronavírus je aj osoba nečínskeho pôvodu, teda sa tým vyvrátili niektoré konšpiračné teórie, že koronavírus zabíja len ľudí čínskeho pôvodu, ktoré sa začali šíriť na niektorých internetových portáloch.

Problémom je treba predchádzať, dôležitá je prevencia a príprava

Nešťastný prípad nastal na Ukrajine, kedy nakazených Ukrajincov z Číny chceli previesť do sanatória v obci Novi Sanžary, no tento krok sa nepáčil miestnym obyvateľom, ktorí začali na autobusy prevážajúce nakazených Ukrajincov do karantény hádzať kamene.

Incident sa nakoniec skončil bez výraznejších obetí, iba okolo 10 ľudí muselo byť hospitalizovaných, väčšinou ľahšie zranených policajtov, ktorí dohliadali na prevoz.

Tento incident však poukázal na iný významný fakt, a to, že krajiny, ktoré ležia ďalej od epicentra nákazy sú menej pripravené, absentujú vypracované plány ako reagovať na prípadné formy šírenia nákazy.

Súčasné odhady hovoria, že počet hospitalizovaných pri tejto nákaze je podstatne vyšší ako v prípade bežných koronavírusových ochorení, čo bude klásť veľké nároky na zdravotnícky systém.

Epidémia koronavírusu sa môže ešte šíriť, preto by štáty nemali nič zanedbať, aby boli pripravené ju zvládnuť.

 

Hlavné príznaky nákazy

Na nový koronavírus COVID-19 už boli uskutočnené aj prvé medicínske štúdie, jedna z nich sa zamerala na diagnostiku a prejavy nákazy a samotného ochorenia.

Podľa štúdie lekárov priamo v meste Wu-chan, sú najčastejšími príznakmi horúčka, suchý kašeľ, únava, niektoré prípady nákazy boli sprevádzané v neskoršom štádiu choroby aj s bolesťami svalov, či s ťažkosťami pri dýchaním.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…