Domov Zahraničie Erdogan urobil z chrámu Hagia Sofia mešitu

Erdogan urobil z chrámu Hagia Sofia mešitu

0
0

Najvyšší správny súd v Turecku minulý piatok oznámil verdikt týkajúci sa osudu ikonického chrámu Hagia Sofia v Istanbule a povolil, aby ho vláda opäť premenila na mešitu. Turci si tým vyslúžili kritiku z celého sveta.

Turecká Štátna rada podporila žiadosť náboženskej skupiny a anulovala rozhodnutie vlády z roku 1934, ktoré z niekdajšieho byzantského chrámu a mešity spravilo múzeum.

Otvorená pre moslimov

Len pár hodín po tom prezident Recep Tayyip Erdogan formálne premenil ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule na mešitu a vyhlásil, že je otvorená pre moslimské bohoslužby.

Erdogan podpísal dekrét o odovzdaní Hagie Sofie pod správu tureckého Riaditeľstva pre náboženské záležitosti.

Spomínanú žiadosť podala jedna z náboženských skupín, ktorá argumentovala, že budova bola osobným vlastníctvom osmanského sultána Mehmeda II., ktorý dobyl Konštantínopol. Súd rozhodol, že Hagia Sofia je majetkom nadácie spravujúcej sultánov majetok a pre verejnosť bola otvorená ako mešita.

Desiatky ľudí, ktorí pred Hagiou Sofiou čakali na rozhodnutie súdu, po jeho vyhlásení radostne skandovali „Alláh je veľký“.Kritika z celého sveta

Zmenu štatútu pamiatky, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kritizovali Spojené štáty, Grécko či pravoslávni kresťanskí lídri.

Pápež František odsúdil rozhodnutie tureckého prezidenta a vyhlásil, že ho tento krok „veľmi bolí“. Rovnako tak skritizovali Turecko aj ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ.

Hagia Sofia

Hagiu Sofiu alebo Chrám Svätej Múdrosti postavili v šiestom storočí a takmer jedno tisícročie bola najväčšou sakrálnou stavbou kresťanského sveta. Po dobytí vtedajšieho Konštantínopolu v roku 1453 z nej Osmani spravili mešitu. Od roku 1934 slúži ako múzeum, ktoré každoročne pritiahne milióny návštevníkov. Nacionalistické a náboženské skupiny sa však dlho usilujú o jej premenu naspäť na mešitu, zatiaľ čo ostatní veria, že by mala zostať múzeom ako znak kresťanskej a moslimskej solidarity.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Bödöra dostal za mreže Dobytkár

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…