Domov Zahraničie Estónsko prebralo predsedníctvo o pol roka skôr

Estónsko prebralo predsedníctvo o pol roka skôr

0
0

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa dotklo aj systému rotovania členských štátov na predsedníckej stoličke. Tú mala na najbližšieho pol roka obsadiť práve krajina, ktorá však už začala rokovania o vystúpení z EÚ (brexit), a tak sa predsedníctva vzdala.

Prvého júla tak rotujúce predsedníctvo prebrala ďalšia členská krajina v poradí, a to Estónsko.

Podľa právnych aktov Európskej únie predsedá jedna krajina Rade EÚ počas šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia vedú zasadania na všetkých úrovniach Rady zástupcovia danej krajiny. Výnimkou sú zasadania ministrov zahraničných vecí, ktorým vždy predsedá Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
Pri rotácii predsedníctva funguje systém, pri ktorom vždy tri po sebe nasledujúce štáty koordinujú program predsedníctva tak, aby bola zaistená kontinuita práce. Táto trojica štátov spoločne vypracuje program dlhodobých cieľov na 18 mesiacov. Každá krajina okrem toho vypracuje svoj vlastný 6-mesačný program. V súčasnosti je predsedajúcim triom Estónsko, Bulharsko a Rakúsko. Slovenská republika predsedala Rade EÚ v druhom polroku 2016.

V druhej polovici roka 2017 preberá predsedníctvo v Rade EÚ Estónsko. Štafetu mu odovzdala Malta. Estónske predsedníctvo sa podľa oficiálnej stránky Rady EÚ „zameria na zachovanie spoločných hodnôt, ktorými je prosperita, bezpečnosť, mier a stabilita v Európe.

Prostredníctvom praktických rozhodnutí sa bude snažiť udržať jednotu Európy. Predsedníctvo sa v nadchádzajúcich 6 mesiacoch bude sústrediť na štyri kľúčové oblasti: otvorené a inovačné európske hospodárstvo, bezpečnú a chránenú Európu, digitálnu Európu a voľný pohyb údajov, ako aj inkluzívnu a udržateľnú Európu.“

Dôležité úlohy

Okrem toho čakajú na Estóncov aj ďalšie výzvy. Dvomi najzásadnejšími sú rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a rokovania o rozpočte EÚ, ktorý bude výsledkom zložitých schvaľovacích procesov naprieč všetkými hlavnými orgánmi EÚ.

Estónsko sa najbližšieho pol roka bude snažiť využiť maximum na to, aby dokázalo, že Európska únia má zmysel. Prioritou estónskeho predsedníctva v Rade Európskej únie pritom bude digitálna agenda.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

V tomto smere sa aj Slovensko môže od Estónska v mnohom inšpirovať. Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Estónsko pripravuje aj mimoriadny summit premiérov a prezidentov, ktorý bude 29. septembra a jeho hlavnou témou bude práve digitálna agenda.

„Naším najdôležitejším cieľom počas najbližších 6 mesiacov je urobiť Európsku úniu jednotnejšiu a silnejšiu,“ vyjadril sa estónsky predseda vlády Jüri Ratas.

„Estóncom držíme palce aj v tom, že ich predsedníctvo prichádza o polroka skôr, ako bolo plánované. Ocitli sa pod veľkým tlakom, pomáhame im aj my,“ uviedol Korčok.

Ako vysvetlil, Londýn mal mať pôvodne predsedníctvo od júla 2017 do konca roka, pre brexit sa však ostrovy predsedníctva vzdali a ujala sa ho ďalšia krajina v poradí, Estónsko.

Estónske predsedníctvo by malo stáť približne toľko, koľko slovenské, čiže zhruba 70 miliónov eur.

ano, foto: eu2017.ee

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…