Domov Zahraničie EÚ prijala štvrtý balík sankcií proti Rusku

EÚ prijala štvrtý balík sankcií proti Rusku

0
0

Európska únia prijala v pondelok nové sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Diplomati uviedli, že k jednotlivcom na sankčnom zozname bol zaradený aj ruský oligarcha Roman Abramovič.

Predsedníctvo EÚ, ktoré v súčasnosti zastáva Francúzsko, na Twitteri napísalo, že veľvyslanci 27 členských krajín EÚ schválili štvrtý balík sankcií. Ten zasahuje jednotlivcov a spoločnosti, ktorých „účasť na útoku proti Ukrajine bola preukázaná“.

Ich mená a názvy majú byť „urýchlene“ zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie, kde sa oznamujú všetky právne záväzné rozhodnutia Únie, oznámilo tiež predsedníctvo. Dodalo, že sankcie boli vypracované po dohode so západnými spojencami.

Traja diplomati pre AFP povedali, že miliardár a majiteľ anglického futbalového klubu Chelsea Abramovič bol dodaný na zoznam bohatých Rusov, ktorých majetok v EÚ – vrátane superjácht a sídiel – môže byť zhabaný a odmietnutý im môže byť aj vstup do Únie.

Tento krok proti Abramovičovi nasleduje po rovnakom kroku Británie a Kanady, ktoré ho minulý týždeň zaradili na podobné zoznamy. Rozhodnutie Londýna pozastavilo aj Abramovičov náhlivý pokus predať Chelsea.

Miliardár svoj zámer predať klub oznámil 2. marca. Podľa jedného z diplomatov EÚ je oficiálnym dôvodom sankcionovania Ambramoviča to, že „je ruský oligarcha, ktorý má už dlho blízke vzťahy s (ruským prezidentom) Vladimirom Putinom“, a má k nemu „privilegovaný prístup“.

Abramovič (55) je podľa diplomatov vnímaný ako človek, ktorý je pre ruskú vládu „významným zdrojom príjmov“. Ruský oligarcha má majetok v hodnote 11,3 miliardy eur, ako uvádza časopis Forbes, a údajne vlastní niekoľko jácht.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…