Domov Zahraničie EÚ zjednotila pandemické semafory, koordinácia opatrení bude lepšia

EÚ zjednotila pandemické semafory, koordinácia opatrení bude lepšia

0
0

Prudký nárast nových prípadov ochorenia COVID-19 v Európe, ktorý so sebou priniesla druhá vlna pandémie, si vyžiadal okamžitú reakciu Európskej únie. Výsledkom je hneď niekoľko nových „zbraní“ v boji proti koronavírusu.

Mimoriadne okolnosti si vyžadujú mimoriadne nasadenie a spoluprácu. Tak znel hlavný odkaz série minulotýždňových rokovaní na európskej úrovni, ktoré sa venovali posilneniu boja proti šíreniu nákazy koronavírusom.

Odpoveď pre skeptikov

Októbrové zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu prinieslo dôležitú dohodu členských štátov EÚ na zjednotení tzv. pandemických semaforov, spoločných kritériách pre koordináciu cestovných obmedzení, vzájomnom uznávaní testov na COVID-19 či vytvorení harmonizovaného formulára na vyhľadanie cestujúcich v dopravných prostriedkoch.

„Vnímam to ako dobrú odpoveď pre všetkých skeptikov, ktorí tvrdia, že Únia v tejto veci nič nerobí.

Naším cieľom, okrem iného, je zabrániť zbytočnému zatváraniu hraníc, skoncovať s neprehľadným množstvom vnútroštátnych pravidiel a pokiaľ to nebude nevyhnutné, neobmedzovať právo občanov voľne sa pohybovať po EÚ,“ vysvetlil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, ktorý v GACu zastupuje Slovensko.

Netreba však zabúdať na to, že jednotlivé členské štáty budú môcť aj naďalej rozhodovať o tom, aké opatrenia zavedú, musia však o tom informovať ostatných, a to najneskôr deň vopred.

Cestovateľská mapa

Výsledkom novej dohody je aj európska „cestovateľská mapa“ založená na spoločných kritériách, ktoré bude vypracovávať Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

V súčasnosti je väčšina krajín EÚ na mape označená červenou farbou, čo predznamenáva zavedenie viacerých cestovných obmedzení.

Červená farba je totiž ukazovateľom toho, že priemerný počet prípadov nákazy za uplynulých 14 dní dosiahol v prepočte na 100 tisíc obyvateľov číslo 50 a vyššie a zároveň miera obyvateľstva pozitívne testovaného na koronavírus dosiahla viac ako štyri percentá.

Príkladom je spolupráca Vyšehradskej štvorky

Na minulotýždňovom summite v Bruseli sa lídri členských štátov dohodli aj na usporadúvaní pravidelných videokonferencií zameraných na koordináciu opatrení v rámci boja s koronavírusom a konzultácie s cieľom prezentovať najlepšie prístupy pri riešení druhej vlny šírenia nákazy COVID-19.

„V tomto smere môže ako dobý príklad poslúžiť aj nová online platforma krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorá už funguje a urýchľuje vzájomné informovanie sa o pripravovaných krokoch.

Zástupcovia z viacerých rezortov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska sa v pravidelných intervaloch stretávajú virtuálne, prostredníctvom online nástrojov, a vymieňajú si know-how o aktuálnom epidemiologickom vývoji či efektívnosti zavádzaných opatrení,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus s tým, že aj vďaka takémuto zdieľaniu skúsenosti by sme mohli krízu spoločne zvládnuť čo najrýchlejšie a čo najbezbolestnejšie.

md, foto: ECDC



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…