Domov Zahraničie Európska budúcnosť Ukrajiny je nespochybniteľná

Európska budúcnosť Ukrajiny je nespochybniteľná

0
0

Slovensko bude naďalej podporovať svojho suseda na ceste do EÚ aj v obrane našich spoločných hodnôt pred agresorom.

Slovenská republika vyzýva na to, aby sa Ukrajina už v blízkom čase stala oficiálnou kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii (EÚ). To však bude len začiatok cesty.

„Preto zároveň chceme, aby sa paralelne s týmto procesom pracovalo aj na praktickom prehlbovaní spolupráce medzi Ukrajinou a EÚ, napríklad zrušením roamingových poplatkov, plným členstvom v programe Erasmus+, voľnejším prístupom ukrajinských tovarov na trh EÚ či pozývaním predstaviteľov vlády v Kyjeve ako hostí na zasadnutia Únie,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Súčasne dodal, že aj vďaka tomu budú môcť samotní občania Ukrajiny pocítiť niektoré z konkrétnych výhod vyplývajúcich z členstva v EÚ, ktoré v konečnom dôsledku pomôžu aj pri obnovovaní vojnou zničenej krajiny.

Vzácna návšteva z Kyjeva

Koncom marca zavítali na Slovensko poslankyne Najvyššej rady Ukrajiny (Verchovnej rady) Maria Mezentseva, ktorá je tiež podpredsedníčkou Výboru pre európsku integráciu, a Olena Khomenko, členka Výboru pre zahraničné veci ukrajinského parlamentu.

Delegáciu z Kyjeva, ktorú v sídle MZVEZ SR prijal štátny tajomník Martin Klus, sprevádzal veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Muška. Poslankyne z Ukrajiny vysoko ocenili doterajšiu humanitárnu, finančnú, politickú, ako aj vojenskú pomoc Slovenska, ktorá je podľa političiek neporovnateľne vyššia než pri mnohých väčších krajinách.

Slovensko preto v tejto súvislosti označili za „vzor pre ostatné krajiny“. „Zároveň nás informovali o neustále sa zhoršujúcej humanitárnej situácii vo viacerých ukrajinských mestách, najmä však v Mariupole, Charkove a Černihive,“ uviedol M. Klus a dodal, že už vyše mesiaca sú obyvatelia Ukrajiny pre celý svet vzorom odvahy a inšpiráciou, ako brániť slobodu, nezávislosť a vlastnú štátnosť.

Kyjev by podľa dvojice ukrajinských poslankýň pre zmenu uvítal ďalšie rozširovanie sankcií proti režimu v Ruskej federácii, a to vrátane embarga na dovoz plynu a ropy či úplného vyradenia ruských subjektov zo systému SWIFT.

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…