Domov Zahraničie Európska únia plánuje zlepšiť vojenskú mobilitu

Európska únia plánuje zlepšiť vojenskú mobilitu

0
0

Počas posledných rokov sa Európska únia zameriava na bezpečnosť svojich občanov a vykonala viacero iniciatív na posilnenie obranyschopnosti, pripravenosti a odolnosti voči súčasným bezpečnostným hrozbám.

Dnešné bezpečnostné prostredie je iné a dynamické a schopnosť zasiahnuť rýchlo a efektívne je dnes kľúčové. Bezpečnostná a obranná politika Európskej únie má za cieľ zvýšiť obranu hraníc a ochranu obyvateľov Európskej únie, zameriava sa na zvládanie ako vonkajších, tak aj vnútorných bezpečnostných problémov Európskej únie.

Posilňovanie obrany EÚ

Jedným z najdôležitejších dokumentov Európskej únie v oblasti obrany a bezpečnosti je Globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, ktorá pred viac ako rokom vytvorila rámec na efektívnejšie riešenia bezpečnostných problémov členských štátov EÚ. Hlavným cieľom je vytvorenie bezpečného a mierového prostredia EÚ.

O čom je globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ

Globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ je predovšetkým o rýchlejšej, účinnejšej a jednotnejšej Únii, ktorá bude schopná presadzovať také opatrenia, ktoré zaistia mier a bezpečnosť svojich členských štátov.

Zvýšenie vojenskej mobility

Jedným z kľúčových problémov je vytvorenie rámca na vyriešenie najväčších prekážok, ktoré dnes stoja pred lepším pohybom vo všetkých vojenských oblastiach, tak aby dokázala Európska únia rýchlo a účinne reagovať na vnútorné a vonkajšie krízy.

Cieľom je vytvoriť postupné koordinované kroky medzi členskými štátmi EÚ a ďalšími stranami, najmä so Severoatlantickou alianciou na rýchle nasadenia a reakciu voči súčasným hrozbám.

Dnes je tento pohyb ako vojakov tak aj techniky brzdený viacerými obmedzeniami, najmä fyzickými, právnymi a inými regulačnými prekážkami.

Budúce kroky v zlepšení vojenskej mobility

Akčný plán o vojenskej mobilite sa v súčasnosti iba pripravuje a bude známy do marca 2018, pripraví sa na pôde EÚ a musí byť odsúhlasený členskými štátmi.

Cieľom tohto plánu bude pripraviť časové horizonty a návrhy realizačných akcií tak, aby dokázali odstrániť najväčšie identifikované prekážky. Tieto prekážky pomôže identifikovať pracovná skupiny Európskej obrannej agentúry.

Hlavné smery pre posilňovanie vojenskej mobility v rámci EÚ

  • – rozvíjať spoločné chápanie potrieb a požiadaviek,
  • – vytvoriť spoločné chápanie infraštruktúry,
  • – riešiť regulačné a procedurálne otázky.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…