Domov Zahraničie Európska únia rokovala so Spojenými štátmi americkými: nateraz je koniec obchodnej vojny

Európska únia rokovala so Spojenými štátmi americkými: nateraz je koniec obchodnej vojny

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom. Počas tri a pol hodinového rozhovoru v Bielom dome rokovali o budúcich obchodných vzťahoch.

Donald Trump v marci tohto roka zaviedol clá na oceľ a hliník dovážaný do USA, pričom na začiatok poskytol dočasnú výnimku aj pre Európsku úniu, ktorá ale prestala platiť v júni tohto roka.

Následná reakcia členských štátov bolo uvedenie cla na niektoré výrobky vyrábané a dovážané z USA do EÚ. Začala sa tak podľa vyjadrení expertov obchodná vojna medzi USA a zvyškom sveta.

Clá na oceľ a hliník

Donald Trump v marci 2018 oznámil zavedenie dovozných ciel vo výške 25 % na oceľ a 10 % na hliník. Doteraz bola trvalá výnimka z týchto ciel priznaná v marci Južnej Kórei a neskôr v máji Argentíne, Austrálii a Brazílii.

Obchodná vojna USA so svetom

Donald Trump vníma obchodnú vojnu ako hru, ktorou chce získať výhody pre USA, zabúda však na odvetné opatrenia, ktoré zavádzajú jednotlivé krajiny voči produktom z USA.

Napríklad Čína zaviedla 25 % clo na dovozy sóje z USA od júla tohto roka. Očakáva sa, že odvetných opatrení z iných krajín sveta bude ešte pribúdať.

Vyjednané ústupky na oboch stranách atlantiku

Jeden z ústupkov, ktoré plánuje EÚ zaviesť za zrušenie ciel na oceľ a hliník, že bude EÚ dovážať viac sójových bôbov, ktoré pomôžu poľnohospodárom v stredozápadnej časti USA a tiež EÚ bude dovážať viac skvapalneného zemného plynu (LNG).

Oba prísľuby Junckera sú však viac v rukách súkromných firiem ako samotnej EÚ. Na druhú stranu LNG sa pre Európu stáva lacnou alternatívou.

EÚ koncom minulého roka oznámila, že investuje okolo 100 miliónov eur do výstavby terminálu na LNG v chorvátskom Krku v rámci snahy o diverzifikáciu a zníženie závislosti na ruských plynovodoch. No a zvýšenie dovozu bôbu ukáže až samotná obchodná bilancia o pár mesiacov.

Obchodníci: TRUMP vs. JUNCKER

Americký prezident Donald Trump je známy ako obchodník, na druhú stranu aj predseda Európskej komisie Jean- Claude Juncker je známy ako ostrieľaný veterán zákulisnej politiky, kedy desaťročia pôsobí v bruselských politických rozhodnutiach a dostal sa až na jej vrchol.

Reakcie predstaviteľov členských štátov

Medzi predstaviteľmi členských štátoch EÚ však aj naďalej pretrváva skepticizmus. Najmä Francúzsko ústami prezidenta Emmanuela Macrona poukazuje, že rokovania, ktoré sú vystavené tlaku zavedených ciel za oceľ a hliník nie sú prijateľné.

Najskôr majú byť zrušené a až následne by sa mali podľa Macrona pokračovať širšie obchodné rokovania medzi EÚ a USA.

Napriek výhradám a otáznemu plneniu, najmä zo strany EÚ, však považujú súčasnú dohodu za úspech obe strany, EÚ z hľadiska podpory európskych výrobcov automobilov, USA zasa utlmili tlak výrobcov v USA, ktorí pocítili protiopatrenia z ostatných kútov sveta na americké výrobky pred blížiacim sa voľbami v polovici funkčného obdobia.

Experti hodnotia

Predseda Európskej komisie uspel vo svojej misii ochrániť automobilový priemysel EÚ od zavedených amerických ciel a zabrániť tomu, aby sa obchodný spor ďalej stupňoval.

Experti hodnotia, že nateraz je hrozba obchodnej vojny medzi EÚ a USA odvrátená. Upozorňujú však, že pri temperamente amerického prezidenta je otázne na ako dlho.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…