Domov Šport Európsky volejbal opäť ovládli Srbky

Európsky volejbal opäť ovládli Srbky

0
0

Neuveriteľne dramatický finálový zápas ukončil dva týždne, počas ktorých starému kontinentu vládol ženský volejbal. Súboj domáceho tureckého výberu s obhajkyňami titulu zo Srbska bol oslavou ženského volejbalu, ktorý si v Ankare priamo pozrelo asi 12 tisíc divákov.

Majstrovstiev Európy vo volejbale žien sa tento rok po prvýkrát zúčastnilo až 24 družstiev, pričom štyri základné skupiny sa hrali v štyroch hostiteľských krajinách.

Jednou bolo aj Slovensko, kde prechodný domov európskemu volejbalu prepožičal Štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Zvyšné skupiny sa hrali v Maďarsku, Poľsku a v Turecku. Turecká Ankara hostila aj poslednú fázu turnaja, vrátane zápasu o zlato.

Dráma vo finálovom zápase

Obhajkyne titulu i úradujúce svetové šampiónky zo Srbska boli jednoznačne favoritkami duelu, avšak naplnená aréna v tureckej Ankare hnala domáce hráčky za víťazstvom.

Turkyne napokon získali prvý set pre seba, no ten druhý už jasne patril Srbkám. Svoju dominanciu potvrdili srbské volejbalistky aj v treťom sete a až do samotného záveru štvrtého setu sa zdalo, že Ankara oslavovať definitívne nebude.

Z posledných siedmich bodov však hneď šesť išlo na konto domácich, a tak sa o európskych majsterkách rozhodovalo v piatom skrátenom sete.

V ňom to vyzeralo, že skvelá koncovka štvrtého setu Turkyne nakopla a v priebehu tajbrejku si viackrát vypracovali trojbodový náskok.

Krátky výpadok koncentrácie domácich hráčok však priniesol päť srbských bodov v rade a od stavu 12:12 mali pevnejšie nervy, vďaka čomu obhájili titul európskych šampióniek, z ktorého sa tešili celkovo už tretíkrát (2011, 2017 a 2019).

V zápase o bronz si naše premožiteľky Talianky poradili s Poľskom 3:0. Slovenské volejbalistky napokon obsadili 12. priečku.