Domov Zdravie Fascinujúce a tajuplné ľudské telo

Fascinujúce a tajuplné ľudské telo

0
0

Základy o tom, ako funguje naše telo sme sa dozvedeli už v škole na hodinách biológie. Ľudské telo je však dokonalý organizmus, ktorý toho v sebe skrýva omnoho viac, ako si myslíme. Hoci všetky zaujímavosti nemusia súvisieť priamo so zdravím, je určite dobré vedieť o nich.

Srdce vníma hudbu

Prvá zaujímavosť súvisí s najdôležitejším orgánom v našom tele, ktorým je srdce. Zistilo sa totiž, že tlkot srdca sa dokáže synchronizovať s rytmom hudby, ktorú počúvate.

Táto harmónia medzi srdcovým a hudobným rytmom je dokonalá a na ľudí, ktorí trpia srdcovými ochoreniami, môže mať blahodarný účinok.

Pokiaľ si ale hudbou chcete pomôcť a nie naopak, mali by ste zabudnúť na agresívne a hlučné pesničky. Jemná a príjemná hudba dokáže znížiť krvný tlak a má tiež relaxačné účinky.

Relaxačná hudba okrem toho dokáže pôsobiť aj proti bolesti. Naproti tomu štýly ako rock či rap majú na človeka presne opačný vplyv. Okrem toho, že si pri nich príliš neoddýchnete, riskujete tiež zvýšenú srdcovú frekvenciu, čo nie je práve žiaduci účinok pri terapii.

Vstávame vyšší, než ideme spať

Možno ste už počuli o tom, že výška človeka sa počas dňa mení. Ide o skutočne zistený fakt, ktorý dokazuje, že človek je dopoludnia vyšší ako vo večerných hodinách.

Tento zaujímavý jav má racionálne vysvetlenie. Spôsobuje to jednoduchý zákon, ktorým je práve gravitácia. Okrem toho, že nám pomáha držať sa pri zemi, pôsobí aj na medzistavcové platničky, ktoré sa počas dňa stláčajú.

Okrem nich sa znižuje aj klenba nohy, čo môže pri meraní výšky ráno a večer spôsobiť viditeľné rozdiely. V niektorých prípadoch je rozdiel len okolo jedného centimetra.

Výška sa však v niektorých prípadoch môže líšiť aj o 2 či 3 centimetre. Z tohto zistenia teda vyplýva, že výšku by ste mali merať práve v ranných a dopoludňajších hodinách.

S lícami sa červená aj žalúdok

Každý určite pozná ten pocit, keď bol trochu vyvedený z rovnováhy a líca sa mu tak trošku začervenali. Ide o prirodzený jav, ktorý človek nedokáže nijako ovplyvniť.

Okrem začervenaných líc, ktoré sprevádzajú pocity rozpačitosti, či hanblivosti, sa u ľudí deje aj ďalší neviditeľný jav. Rovnako ako líca sa v takejto situácii začervená aj povrch žalúdka.

Agresívna žalúdočná kyselina

Aj ďalšia zaujímavosť sa bude týkať nášho žalúdku. V ňom sa totiž nachádza žalúdočná kyselina, ktorú môžeme označiť za poriadne agresívnu tekutinu. Jej sila je taká veľká, že by dokázala rozpustiť aj žiletku.

Z toho teda vyplýva, že by bez problémov dokázala rozložiť aj naše kosti. Toho sa ale nemusíte báť, keďže sa sliznica žalúdka obnovuje takou rýchlosťou, aby ju táto žeravina nedokázala rozožrať. Tomu sa teda hovorí dokonalé fungovanie organizmu.

Pľúca nie sú rovnaké

Ďalším orgánom, ktorý skrýva tajomstvo, sú pľúca. V škole sme sa naučili, aká je ich funkcia a tiež to, že ide o párový orgán. Určite vás však nenaučili to, že veľkosť pravej a ľavej časti pľúc nie je rovnaká.

Aj táto zaujímavosť dokazuje, že všetko v našom tele má svoje miesto, funkciu a opodstatnenie. Ide totiž o to, že ľavé pľúca sú o niečo menšie ako ich párový kolega.

Spôsobené je to tým, že až dve tretiny srdca sa nachádzajú na ľavej strane hrudníka. Ľavé pľúca teda obsahujú akýsi srdcový výčnelok, ktorý srdce obklopuje a tiež chráni.

Vyťažená pečeň

Jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele je pečeň. Vedeli ste, že tento orgán plní viac ako 500 úloh? Tento naplno zamestnaný orgán má teda pre naše telo nezastupiteľnú funkciu od metabolickej, detoxikačnej až po imunitnú.

Jej obrovskou výhodou je aj schopnosť regenerácie, ktorou disponuje. Vďaka tomu je v medicíne možné darovanie časti tohto orgánu niekomu, kto to potrebuje.

Fotoaparát vs. oči

V našej technologickej dobe sa v poslednom čase začal u výrobcov telefónov klásť zvýšený dôraz na počet megapixelov v zabudovanom fotoaparáte. Ten je ale v porovnaní s naším zrakom úplne zanedbateľný.

Naše oči sa totiž môžu pýšiť neuveriteľným číslom 576 megapixelov. Detaily, ktoré dokážeme zachytiť naším zrakom zatiaľ nenapodobní žiadny technologický výstrelok. Keď ale do úvahy zoberieme rýchlosť, akou sa technológie vyvíjajú, je dosť pravdepodobné, že v budúcnosti sa niečo podobné na trhu objaví.

Cukor u detí nemá hranice

Ďalší fakt potvrdzuje a tiež vysvetľuje staré zistenia o tom, prečo deti tak milujú cukor a sladké jedlá. Deti majú totiž nelimitovanú hranicu stráviteľnej dávky cukru, ktorú skonzumujú za deň.

Táto hranica sa u ľudí vytvára až neskôr. To teda znamená, že až človek, ktorému prestanú rásť kosti začne vnímať jedlo ako príliš sladké.

Bozkávanie ako súčasť ústnej hygieny

Posledné fakty a zaujímavosti sa týkajú bozkávania. Názory odborníkov a lekárov na túto aktivitu sa totiž často líšia. Vedci však zistili, že dlhé bozkávanie môže byť omnoho účinnejšie ako čistenie ústnej dutiny pomocou žuvačky.

Počas neho dochádza k neutralizácii kyslosti ústnej dutiny. Mali by ste ale vedieť, že počas neho si ľudia vymenia až 300 rôznych baktérií.

Upokojí vás ale ďalší fakt, ktorý hovorí, že až 95 percent z nich nie je vôbec škodlivých. Zarážajúce je ale zistenie, že v priemere strávi človek bozkávaním len 2 týždne svojho života.

Tieto zaujímavosti možno nemajú so zdravím ako takým veľa spoločného, vždy je však dobré rozšíriť si obzory o ľudskom tele, ktoré nám neustále dokazuje, že je dokonalým a harmonickým organizmom. Prebieha v ňom množstvo reakcií a javov, ktoré majú priamy účinok na náš zdravotný stav.

puma, foto: depositphotos, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…