Domov Zdravie Fascinujúce a zábavné fakty o zdraví

Fascinujúce a zábavné fakty o zdraví

0
0

Vedeli ste, že banán zlepšuje náladu, smiech pomáha srdcu či to, že optimisti žijú dlhšie? Môže to znieť šialene, no takéto zistenia sú podložené skutočnými faktami a majú svoje logické vysvetlenie.

Banán zdvihne náladu

Banán je ovocie s vysokým obsahom vitamínov a zdraviu prospešných látok. Medzi jeho už dokázané účinky patria ochrana proti kŕčom, prevencia pred ochoreniami obličiek, znižovanie hladiny cholesterolu či prevencia pred cukrovkou.

Banán toho ale dokáže ešte omnoho viac. Jeho priaznivé účinky by ste mohli otestovať, ak práve nemáte najlepší deň a vaša nálada je na bode mrazu.

Práve toto zázračné ovocie totiž obsahuje 30% odporúčanej dennej dávky vitamínu B6, ktorý mozgu pomáha produkovať serotonín. Ten je považovaný za stabilizátor nálady a vo výraznej miere ovplyvňuje naše emócie. Zjesť banán teda znamená zahnať pocity úzkosti či depresie.

Pociťujete únavu? Choďte cvičiť

Mali ste náročný deň a jediné na čo myslíte je vaša posteľ? V takom prípade vás asi prekvapí, že najlepším liekom na fyzickú únavu je pohyb.

Práve pohyb vám totiž dodá potrebnú energiu, ktorú pri obyčajnom sedení nezískate. Počas vykonávania niektorej fyzickej aktivity sa totiž zvýši prietok krvi a kyslíka v tele, čo vám okrem dodania energie zlepší aj náladu.

To, aký druh pohybu zvolíte je len na vás. Dôležité je len, aby ste nemali pocit, že pri ňom trpíte, ale práve naopak, aby ste si ho dokázali naplno užiť.

Smiech lieči srdce

To, že je smiech zdravý je starý známy fakt. Stretávame sa s ním každý deň a náš život robí krajším. Nielen krajším, ale podľa zistení dokonca aj dlhším.

Vedci totiž prišli na to, že smiech má blahodarné účinky najmä na ľudí, ktorí trpia srdcovocievnymi ochoreniami. Je to spôsobené tým, že pri smiechu sa srdcový tep zrýchli až na 130 úderov za minútu, čo je porovnateľné s pulzom pri cvičení.

Podľa toho by sme teda desať minút úprimného smiechu mohli porovnať s polhodinou na veslárskom trenažéri. To však samozrejme neznamená, že pokiaľ sa budete stále smiať, pohyb môžete obmedziť na minimum. Pri spojení týchto dvoch vecí budete nielen zdravší, ale aj šťastnejší.

Sedenie spôsobuje predčasnú smrť

Existuje aj ďalší dôkaz toho, že aktívny oddych pohybom je neporovnateľne lepší pre naše zdravie ako vysedávanie či vylihovanie. Ten priniesli výsledky vedeckého skúmania, ktoré sa zaoberalo tým, ako dĺžku života ovplyvňuje časté sedenie.

Tieto výsledky zrejme nepotešia ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. Vedci z Harvardskej univerzity totiž zistili, že pohodlnosť v podobe života bez pohybu výrazne skracuje život a spôsobuje predčasnú smrť.

Dôsledky častého sedenia sú dokonca porovnateľné s rizikami, ktoré prináša nadmerná konzumácia alkoholu, obezita či fajčenie. Podľa výsledkov tejto štúdie zvyšuje 8 hodín nepretržitého sedenia riziko predčasného úmrtia až o 60 %.

Pre ľudí so sedavým zamestnaním je teda rada jednoduchá. Každú hodinu sa aspoň na päť minút postavte od stola a urobte aspoň pár krokov za dlhším životom.

Je vám teplo? Dajte si čaj

Opäť prichádza obdobie extrémnych horúčav, kedy každý hľadá niečo, čím by sa zaručene a čo najskôr schladil. Niektorí siahnu po zmrzline, iní zas po osviežujúcej limonáde.

Málokto si však počas toho, ako mu z čela stekajú kropaje potu spomenie na teplý čaj, ktorý by ho schladil. Znie to skutočne šialene, no ide o vedecky podložený fakt, ktorý hovorí o tom, že ak sa potrebujete rýchlo schladiť, najlepšie spravíte, ak siahnete po niečom teplom.

Princíp spočíva v tom, že pokiaľ sa napijete horúceho nápoja, vaše telo začne produkovať pot, ktorý zapríčiní to, že sa zníži vaša telesná teplota.

Keď sa teda k rozhorúčenému telu pridá horúci nápoj, produkcia potu sa zvýši a telo sa začne ochladzovať natoľko, že okamžite pocítite príjemné osvieženie organizmu.

Brada ako štít pred rôznymi ochoreniami

Pekná hustá upravená brada na množstvo žien pôsobí ako magnet. To je jedným z najčastejších dôvodov, prečo si ju muži neholia. Títo muži však ani nevedia, ako tým pomáhajú svojmu zdraviu.

Práve brada totiž chráni muža pred množstvom rôznych ochorení. Jedným z nich sú ochorenia hrdla, ktoré vznikajú z dôvodu, že do tela sa dostávajú škodlivé častice.

Práve fúzy či brada totiž zabraňujú preniknutiu týchto častíc a teda pôsobia preventívne. Preventívny účinok má brada aj na alergiu či astmu. To najmä vďaka fúzom okolo nosa, ktoré zabránia tomu, aby do sliznice prenikli dráždivé látky.

Ďalšou výhodou hustého porastu je aj ochrana pred nebezpečným slnečným žiarením. Často sa totiž stáva, že pri dlhom pobyte na slnku zabúdame na to, že naša tvár mu je je vystavovaná najviac.

To u mužov dokáže vyriešiť práve brada, ktorá zachytí až 95 % škodlivého UV žiarenia, ktoré spôsobuje nebezpečnú rakovinu kože.

Optimisti žijú dlhšie

Ľudia sa delia na dve skupiny. Jednu tvoria tí, ktorí vidia pohár skôr poloprázdni a druhá skupina je tvorená tými, ktorí ho vidia poloplný. Nedá sa povedať, kto z nich má pravdu.

Podľa vedcov môžeme však jednoznačne povedať, u koho je menšie riziko vzniku smrteľných ochorení. Práve vďaka optimizmu si vraj môžeme jednoducho oddialiť smrť spôsobenú rakovinou, mŕtvicou či srdcovocievnym ochorením.

Optimizmus má podľa vedcov znižovať riziko vzniku týchto chorôb až o 40 %, čo ani zďaleka nie je zanedbateľné číslo. Optimizmus teda nerobí náš život len krajším, ale dokonca aj dlhším.

puma, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…