Domov Zaujímavosti Fascinujúce zaujímavosti o snívaní

Fascinujúce zaujímavosti o snívaní

0
0

Fakty, ktoré súvisia so snívaním, sú stále akoby zahalené pod rúškom tajomstva. Sny, ich význam či domnienky o ich možnom prepojení s realitou, sú stále jednou z vecí, ktoré vedci celkom nedokážu vysvetliť a ich názory sa líšia. Existuje ale už aj niekoľko podložených informácií, ktoré vás určite prekvapia.

Sníva úplne každý

Jedným z podložených faktov je skutočnosť, že sníva každý a úplne každú noc. Počas noci sa človeku sníva viacero snov. Niekedy si môžete zapamätať niekoľko z nich, inokedy ale zas môžete mať pocit, že sa vám nesnívalo vôbec nič.

Najväčšia pravdepodobnosť, že si sen zapamätáte je vtedy, keď sa počas snívania prebudíte. Až 90% snov teda upadne do zabudnutia, to ale ani zďaleka neznamená, že ste prežili bezsennú noc.

Najaktívnejšie sny

Ďalšou zaujímavosťou je, že človek sníva celú noc. Donedávna totiž prevládal názor o tom, že človek prežíva sny len počas REM fáze, ktorá sa
vyznačuje častým žmurkaním.

Faktom zostáva, že keď sa nachádzate v tejto etape spánku, vaše sny sú najdynamickejšie, najaktívnejšie a tiež najnegatívnejšie. Sny sa ale u človeka vytvárajú počas celej noci a nie len v tejto fáze. REM fáza u dospelého človeka pre priblíženie trvá približne 20-25 % vášho spánku.

V snoch len reálni ľudia

Ďalším faktom, ktorý vedci dokázali je to, že naša myseľ si počas snívania nedokáže vybaviť obraz neznámeho človeka. V snoch teda uvidíme len ľudí, ktorých poznáme, prípadne sme ich aspoň stretli a nejakým spôsobom sa nám uložili do pamäti.

Hoci my môžeme mať pocit, že človeka v sne sme nikdy nevideli, môžete si byť istý tým, že ste s tým človekom skutočne prišli do styku.

Takmer identické sny

Stalo sa vám niekedy, že sa vám sníval sen, o ktorom vám už niekto z vášho okolia vravel? Ide o pomerne častý jav. Hoci sa podoba snov u ľudí značne líši, existujú témy a kľúčové veci, v ktorých sa sny ľudí zhodujú.

Medzi najčastejšie patrí napríklad voľný pád, nevera partnera, prípadne prenasledovanie a utekanie pred niekým, z koho máme strach.

V snoch nevieme čítať

Ak chcete zistiť, či bdiete, alebo snívate existuje najvhodnejší spôsob, ktorým zaručene odhalíte pravdu. Skúste jednoducho otvoriť noviny alebo knihu.

Ak text dokážete prečítať, zaručene nesnívate. Človek v snoch totiž nedokáže čítať a dokonca ani povedať presný čas.

Sny, ktoré zmenili históriu

Vedci sa tiež zhodujú na tom, že počas snívania sa človeku rozvíja kreativita. Existujú dokonca aj prelomové objavy či vynálezy, ktoré sa jednoducho ľuďom prisnili a následne ich skutočne zrealizovali.

Jedným z príkladov je sen Larryho Pagea o Google. Sen Nikola Teslu zas predznamenal vynález generátora striedavého prúdu. Aj vytvoreniu periodickej sústavy prvkov predchádzal sen jej tvorcu Dmitrij Mendelejeva.

Sny nevidiacich ľudí

Nasledujúci fakt potvrdzuje tvrdenie o tom, že sníva skutočne každý. Výnimkou nie sú ani nevidiaci, ktorí prežívajú rovnako intenzívne sny ako ľudia, ktorí vidia.

Ľudia, ktorí sa slepí nenarodili dokonca v snoch vnímajú pomocou zraku. Tí, ktorí sa nevidiaci už narodili ale vizuálne sny neprežívajú. Počas snívania ale vnímajú inými zmyslami ako zrakom, čo ale na intenzite ich snívania vôbec neuberá.

Snívajú aj zvieratá

Ak pri spánku pozorujete vašich domácich miláčikov, určite ste si všimli, že môžu vydávať zvláštne zvuky, či sa v spánku dokonca pohybujú.

Vedci tento stav u zvierat vysvetľujú tým, že rovnako ako ľudia, aj zvieratá počas spánku snívajú. Nikto z nich ale doposiaľ nezistil, čo sa v ich snoch odohráva, ako často snívajú, či ktoré zo zvierat snívajú a ktoré nie.

Častejšie sú nepríjemné sny

Možno trochu znepokojujúcim faktom je, že u človeka prevládajú skôr sny s negatívnym obsahom. Hoci teda človek môže počas snívania prežívať rôzne emócie, najčastejšie sú tie, kedy človek pociťuje strach, úzkosť, žiaľ, či dokonca bolesť.

Rozdiel je tiež v pohlaviach. U mužov sa častejšie objavujú sny s agresívnym obsahom, ženy prežívajú sny s takýmto obsahom o čosi ojedinelejšie.

Prekognitívne sny

Vedci a psychológovia sa zaoberajú aj snami, ktoré by mohli predpovedať budúcnosť, či ju aspoň načrtnúť. Takéto sny dostali pomenovanie prekognitívne sny, no na ich existenciu neexistuje jednoznačné stanovisko.

Na jednej strane existuje názor, že sny nemajú s realitou nič spoločné a ide len o akési skreslenie či blud, ktorý sa rodí v našej hlave. Na opačnej strane sa ale nachádza názor, ktorý tvrdí, že sny už vo viacerých prípadoch predznamenali niečo, čo sa skutočne udialo a vôbec nejde o náhodu.

Hovorí sa totiž, že aj samotný Abraham Lincoln mal sen o tom, že na neho bude spáchaný atentát. Aj viacerí ľudia tvrdia, že ich sny ich varovali pred katastrofou Titaniku.

Ak by sa raz dokázalo, že sny sú skutočne natoľko prepojené s realitou, že nás dokážu varovať pred nebezpečenstvom, išlo by o jedno z kľúčových zistení.

Telo oddychuje, mozog pracuje

Aj keď náš organizmus počas spánku oddychuje, nášho mozgu sa to ani náhodou netýka. Mozog sa totiž počas snívania nachádza v etape maximálnej aktivity a to najmä počas toho, ako sa nachádzate v spomínanej REM fáze.

Čiernobiele sny

Poslednou zaujímavosťou je to, že existujú ľudia, ktorí v snoch nevidia farebne. Hoci ani túto skutočnosť zatiaľ vedci nevysvetlili, hovoria, že nejde o nijakú zvláštnosť. Jednoducho niekto prežíva čiernobiele sny namiesto tých farebných.

puma, foto: shutterstock, Depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…