Domov Slovensko Fico podpísal Európsky pilier sociálnych práv

Fico podpísal Európsky pilier sociálnych práv

0
0

Predseda vlády SR Robert Fico sa minulý piatok zúčastnil na sociálnom summite EÚ vo švédskom Göteborgu, kde lídri členských štátov únie podpísali dokument s názvom Európsky pilier sociálnych práv, ktorý však pre členské štáty nie je záväzný.

Slovenský premiér napriek tomu tvrdí, že podpis dokumentu je dobrou správou, pretože nastavuje určitý štandard sociálnych práv pre krajiny EÚ.

Minimálna mzda v európskej legislatíve

„Som veľmi rád, že to dnes bolo podpísané, pretože môžeme začať veľmi intenzívne práce na novej ochrane sociálnych práv v Ústave Slovenskej republiky,“ povedal pričom opäť pripomenul svoju snahu zakotvenia inštitútu minimálnej mzdy do Ústavy SR.

„Už samotný Európsky pilier sociálnych práv hovorí, že by malo existovať právo, ktoré bude hovoriť o minimálnej mzde a toto právo by malo byť zakotvené aj v európskej legislatíve,“ dodal predseda vlády.

Posilnenie sociálnych práv

Sociálne práva sa podľa neho podpisom dokumentu dostávajú na úroveň chránených občianskych a politických práv.

„V tomto pilieri sú niektoré práva, ktoré sú garantované európskou legislatívou, zopakované, ale sú tam aj niektoré práva, ktoré nie sú garantované a ktoré do budúcnosti budú musieť prejsť legislatívnou ochranou,“ povedal Fico.

Európsky pilier sociálnych práv

Obsahuje 20 kľúčových zásad a práv na podporu spravodlivých a dobre fungujúcich trhov práce a systémov sociálneho zabezpečenia. Má ísť o kompas, ktorým sa majú riadiť krajiny EÚ v procese zbližovania sa smerom k lepším pracovným a životným podmienkam v Európe.

Tento pilier je koncipovaný najmä pre členské štáty eurozóny, ale môžu ho uplatňovať všetky členské štáty Únie, ak sa tak rozhodnú. Práva sa týkajú troch oblastí, a to rovnakých príležitostí a prístupu na trhu práce, spravodlivých pracovných podmienok a sociálnej ochrany.

sam, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…