Domov Slovensko Fico vyzval Hlas-SD na spoluprácu, ten ju odmietol

Fico vyzval Hlas-SD na spoluprácu, ten ju odmietol

0
0

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Odpoveď, aká sa mu od bývalých smerákov dostala, však nečakal.

Šéf Smeru-SD na tlačovej konferencii povedal, že si myslí, že krajina smeruje k predčasným voľbám. Pripomenul chaos a rozklad v polícii, verejných financiách či v boji s pandémiou.

„Dobrou alternatívou pre Slovensko však nemôže byť ďalší vládny zlepenec, koalícia vytvorená zo strán na jedno použitie,“ skonštatoval s tým, že musí ísť o stabilnú vládu postavenú na základe skúsených politikov a stabilných politických štruktúr. Rokovaniami s odídencami okolo Petra Pellegriniho, ktorí vytvorili stranu Hlas-SD, chce Fico dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent.

„Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana, alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent, čo je úplne reálne.

Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, ako je to dnes zrejmé, zabudnime na to, že Slovensko môže mať po voľbách silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu,“ uviedol Fico.

Nech nie je terčom Smer

Fico vyzval politikov Hlasu na okamžité otvorenie takýchto rozhovorov, pretože ako povedal, to je nielen logické a prirodzené, ale sa to od nich aj očakáva. Spomenul „očividnú“ nervozitu vo vyhláseniach nezaradených poslancov okolo lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho na adresu Smeru-SD.

„Obavám sa, že keď to takto bude pokračovať, tak terčom politiky Hlasu nebude súčasná vládna koalícia, ale Smer-SD,“ povedal s tým, že by bolo nešťastné, keby Hlas ponúkal verejnosti ako alternatívu hašterenie sa s ostatnými opozičnými subjektmi. Bývalý trojnásobný premiér tiež pripomenul, že politici Hlasu zdieľajú so Smerom-SD rovnakú minulosť.

„Všetko, čo dosiahli, dosiahli vďaka Smeru a nemôžu sa tváriť, že nemajú nič spoločné s ťažkými chvíľami, ktorými Smer musel prejsť a ktoré nakoniec aj úspešne zvládol,“ dodal.

Hlas spoluprácu odmietol

Hlas-SD predvolebnú spoluprácu so Smerom vylúčil, rovnako tak predvolebné rokovania o povolebnej situácii. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. „Téma spolupráce, keď sú voľby v nedohľadne, je úplne zbytočnou témou, ani to nikoho netrápi.

Ale aby nevznikli nejaké pochybnosti, Hlas do volieb neplánuje žiadnu koalíciu s nikým a chceme ísť do volieb ako samostatná strana,“ povedal Raši.

Lídrovi Smeru navyše odkázal, aby sa sús­tredil na opozičnú sociálno-demokratickú politiku, Hlas ju chce robiť so svojou predstavou, ktorá je podľa neho iná a moderná, nie archaická alebo rustikálna.

Podotkol, že opozičné strany majú prirodzene spolupracovať, keď robí koalícia zlé kroky a rozhodnutia, nie vyzývať na vytváranie blokov. Na otázku, či by si vedeli predstaviť byť vo vláde na čele s Ficom, odpovedal, že sedieť vo vláde si nevedia predstaviť len s fašistami a všetko ostatné sa uvidí po voľbách.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák, facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…