Domov Cestovanie Filipíny lákajú dovolenkárov, turistov aj dobrodruhov

Filipíny lákajú dovolenkárov, turistov aj dobrodruhov

0
0

Filipíny predstavujú exotickú dovolenkovú destináciu. Nádherné biele pláže s priezračnou vodou, zaujímavé prírodné úkazy, ale aj cestovanie za históriou a stavbami, ktoré odzrkadľujú ich zaujímavé dejiny. To všetko nájdete v krajine, ktorá sa rozprestiera na 7 641 ostrovoch.

Filipíny objavil počas svojej cesty okolo sveta moreplavec Fernão de Magalhães v roku 1521. Neskôr sa stali španielskou kolóniou, ktorú ale v roku 1901 získali Američania. Na krátky čas Filipíny obsadili aj Japonci.

V roku 1946 Filipíny získali nezávislosť a mohli sa rozvíjať ako samostatná a nezávislá krajina. Vplyv rôznych kultúr je na Filipínach viditeľný v rôznych podobách. Predovšetkým ide o architektonické stavby, ktoré sa zachovali, ale aj na živote samotných Filipínčanov.

Základné informácie

Filipíny, oficiálne Filipínska republika, je krajina, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej Ázii. Ide o ostrovný štát, ktorého brehy obmýva Tichý oceán.

Filipíny tvorí 7 641 malých aj väčších ostrovov.  Medzi tie najznámejšie patria ostrovy ako Boracay, Palawan, Coron či súostrovie Visayas.

Počet obyvateľov sa pohybuje nad 100 miliónov, čo z nich robí 13. najľudnatejšiu krajinu na svete. Hlavným mestom je Manila, ktorá sa nachádza na juhozápade ostrova Luzon.

Manila

Manila – perla orientu

Manila okrem prívlastku hlavného a najväčšieho mesta Filipín získala aj prívlastok jedného z najľudnatejších miest sveta. Čo jej ale lichotí menej je povesť najhoršieho hlavného mesta v juhovýchodnej Ázii.

Po potulkách jej ulicami totiž turistu nemilo prekvapí pohľad na chudobu, špinu a veľmi nízku životnú úroveň. To predstavuje neoddeliteľnú súčasť takmer každého veľkomesta.

Manila ale okrem toho ukrýva aj zaujímavé miesta, ktoré vám mienku o nej zaručene napravia. Za zmienku stojí barokový Kostol sv. Augustína z roku 1607. Je súčasťou zoznamu UNESCO a zachoval sa z čias španielskej kolonizácie.

V perle orientu, ako Manilu mnohí prezývajú, nájdete aj Manila City Hall, ktorá je sídlom starostu mesta. Súčasťou radnice je hodinová veža, ktorá je najvyššou na Filipínach. Čaro má najmä po zotmení, kedy sa rozsvieti.

Ak sa vám v Manile zacnie po zeleni, určite navštívte Rizal Park, ktorý ponúka viac ako 60 hektárov upravených trávnikov, záhrad či rybníkov. Týmto Manila dokazuje, že okrem odvrátenej strany veľkomesta ponúka aj miesta, ktoré turistovi zaručene napravia chuť.

100 km od Manily nájdete aj zaujímavý prírodný úkaz, ktorým je sopka Pinatubo. V roku 1991 došlo k jej erupcii, ktorá bola najväčšou sopečnou erupciou 20. storočia. Aj napriek tomu, že je stále aktívnou sopkou, výlet na ňu je jedným z najobľúbenejších tripov na Filipínach.

Ryžové terasy a mesto Vigan

Na ostrove Luzon nájdete okrem Manily aj zaujímavé ryžové terasy, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Najznámejšie spomedzi nich sú Banauské ryžové terasy, nachádzajúce sa v provincii Ifugao.

Ryžové terasy

Nazývané sú aj ôsmy div sveta, najmä pre ich obrovské rozmery. Keby bolo možné terasy rozložiť na dĺžku, dala by sa s nimi pokryť polovica zemegule. Pri potulkách po ostrove Luzon by ste nemali zabudnúť navštíviť ani historické mesto Vigan.

Aj toto mesto je vďaka historickému centru zapísané v zozname UNESCO. Práve to je najlepšie zachovaným miestom z čias španielskej kolonizácie v celej juhovýchodnej Ázii.

Za zmienku stojí najmä Katedrála sv. Pavla, ktorá je postavená v barokovom štýle. Pri jej stavbe dbali na to, aby nepodľahla zemetraseniam, ktoré na Filipínach nie sú vôbec ojedinelé.

V blízkosti katedrály sa rozprestiera námestie Plaza Salcedo, ktoré je zasvätené španielskemu dobyvateľovi Juanovi Salcedovi. Na námestí nájdete jeho sochu a tiež obelisk.

Katedrála vo Vigane

Prírodné aj architektonické zaujímavosti ostrova Cebu

Medzi najkrajšie ostrovy Filipín patrí ostrov Cebu, ktorý je súčasťou súostrovia Visayas. Jeho hlavným mestom je Cebu City, ktoré ukrýva množstvo zaujímavých miest.

Jedným z nich je Bazilika Minore del Santo Niňo, v interiéri ktorej sa nachádza kríž portugalského moreplavca v španielskych službách, ktorý Filipíny objavil.

Bazilika Minore del Santo Niňo v Cebu City

Práve tento kríž má symbolizovať kresťanstvo, ktoré na dovtedy moslimské Filipíny doniesol. Nádherný pohľad na mesto sa vám naskytne z neďalekej vyhliadky Tops Lookout, z ktorej budete mať Cebu City ako na dlani.

Ostrov Cebu ponúka aj prírodné krásy v podobe nádherných vodopádov. Spomedzi nich vynikajú najmä Kawasan Falls, ktoré sú jedni z tých najkrajších.

Najväčšie vodopády ostrova Cebu sú Mantayupan Falls, ktorých výška je až 98 metrov. Nezaostávajú ani 5-stupňové vodopády Aguinid Falls, ktoré sa nachádzajú v blízkosti rieky Tangbo.

Ostrovy Bantayan a Bohol

V tesnej blízkosti ostrova Cebu sa nachádzajú ďalšie zaujímavé ostrovy, ktoré lákajú turistov aj dovolenkárov. Pre turistov, ktorí radi objavujú je ideálnym ostrovom Bohol, ktorý ponúka niečo, čo zaručene nikde inde nenájdete.

V prvom rade sú to Čokoládové hory, ktorých súčasťou je 1 268 kopcov s výškou do 120 metrov. Ich názov vznikol podľa farby, do ktorej sa sfarbí tráva na nich v období sucha.

Čokoládové hory na ostrove Bohol

Na ostrove Bohol nájdete tiež najmenšie opice na svete. Bohol je tiež ako stvorený pre potápačov, ktorí túžia preskúmať rozmanitý podmorský svet.

Na severozápade od Cebu sa rozprestiera ostrov Bantayan, ktorý je skutočným dovolenkovým rajom. Ak sa vám pri slove exotika vynoria dlhé biele pláže, azúrovo čistá voda a palmy, práve ostrov Bantayan je tou vašou exotikou.

Camiguin ponúka pláže, sopky aj vodopády

Camiguin je malou, no zaujímavou ostrovnou provinciou. Na unikátnosti jej pridávajú najmä sopky, o ktoré v tejto časti Filipín nie je vôbec núdza. Najznámejšou sopkou je Hibok, ktorá meria 1 300 metrov.

Výšľap na ňu je jednou z najobľúbenejších turistických aktivít v tejto oblasti, no kvôli častým zmenám počasia treba byť pri takejto turistike poriadne opatrný.

Camiguin ponúka aj ďalší unikát. Je ním prírodný prameň Ardent Hot Spring. Ide o akýsi prírodný termálny bazén, ktorý je vyhrievaný práve sopkou Hibok.

Pokiaľ sa vám ale zachcelo skôr osviežiť ako vyhriať, Camiguin ponúka aj niečo pre vás. Je to Santo Nino Cold Spring, v ktorom sa nachádza voda s teplotou len 20 stupňov. Ďalším zaujímavým miestom na ostrove je cintorín Sunken Cementery.

Nie je zvykom, že cintoríny sú pre turistov zaujímavé. Tomuto ale na zaujímavosti pridáva fakt, že bol v roku 1870 zaplavený v dôsledku lávy, ktorá vytiekla z jednej zo sopiek.

Cintorín nájdete vďaka krížu, ktorý sa týči nad vodnou hladinou. Ak sa ale ponoríte pod vodu a budete hľadať hroby, môže to byť obtiažne, keďže väčšina z nich je zakrytá kameňmi a koralmi.

Pre milovníkov podmorskej hladiny

Neuveriteľným prírodným úkazom Filipín je aj útes Tubbataha. Ide o koralový útes, ktorý je od roku 1993 súčasťou zoznamu UNESCO. Ide o miesto v centrálnej časti Suluského mora, ktoré ponúka jedinečný zážitok v podobe šnorchlovania a objavovania morskej ríše.

Milovníci potápania a najrôznejších druhov fauny si tu určite prídu na svoje, keďže more okolo neho je označované za centrum morskej biodiverzity.

Na Mindanao radšej necestujte

Druhým najväčším ostrovom Filipín je obávaný ostrov Mindanao, ktorý je najjužnejším filipínskym ostrovom. Turisti sem zväčša nejazdia, kvôli jeho nemilej povesti.

Práve na tomto ostrove žije väčšina moslimského obyvateľstva Filipín, ktorá sa vyznačuje radikálnymi názormi a požaduje autonómiu ostrova.

Vedieť o sebe dávajú častými únosmi, či bombovými útokmi. Preto sa tento ostrov nachádza na zozname miest, kam sa jednoznačne neodporúča cestovať.

puma, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…