Domov Komentáre FOLTIN: Umožňuje kultúrny semafor návrat umelcov k ich remeslu?

FOLTIN: Umožňuje kultúrny semafor návrat umelcov k ich remeslu?

0
0

Minulý týždeň schválila vláda nový covid semafor pre kultúru, ktorého finálnu podobu spracovávali odborníci nielen z kultúrnej brandže. Rozumiem, že táto úloha bola veľkou výzvou a súčasne snahou, ako postupne umožniť umelcom a robotníkom kultúry návrat k ich remeslu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že kultúrne podujatia na Slovensku dostali zelenú. Nie je to úplne tak. Pri súčasných opatreniach, teda maximálnej kapacite 150 návštevníkov, 2-metrových rozostupoch a 50 percentnej obsadenosti ostane väčšina divadiel a koncertných sál zatvorených.

Ako člena parlamentného výboru pre kultúru a médiá ma problematika vyše roka „zatvorenej“ kultúry na Slovensku trápi. Veľmi dobre si uvedomujem, že ľudia z tejto oblasti sa ocitli vo vážnych existenčných problémoch, niektorí nemali nárok na podporu, prepadli sitom a mnohí z nich už dávno vyčerpali úspory, aby uživili svoje rodiny. Niektorí dokonca začali rozpredávať svoje hudobné nástroje a techniku, ktoré boli ešte donedávna zdrojom ich príjmov.

Mal som možnosť rozprávať sa s riaditeľkou divadla LA KOMIKA Natáliou Vosátkovou na tému kultúrneho semafora. Tvrdí, že jej divadlo ostane naďalej zatvorené.

Pri celkovej kapacite divadla by mohlo prísť za týchto podmienok maximálne 50 návštevníkov, no dodržať 2 metrové rozostupy z každej strany je nemožné. Je to jednoducho nerentabilné.

Nedávno som začal natáčať krátke relácie, prostredníctvom ktorých reagujem na aktuálne dianie. Mojimi hosťami bývajú nielen polici, ale aj ľudia, ktorých sa téma dotýka. Tento týždeň som k sebe pozval nášho člena Tibora Krištofa.

Tibor je mladý chalanisko sršiaci optimizmom. A nielen to. Je zvukár. V minulosti ozvučoval svetové koncerty, napríklad koncert Enriqa Iglesiasa a rôzne festivaly. Kríza ho donútila k zmene. Zo zvukára sa stal zo dňa na deň robotník na stavbe, aby zabezpečil zdroj príjmu a uživil svoju mladú rodinku.

Za štátnu podporu je síce vďačný, no tvrdí, že nebola vysoká a najmä prišla NESKORO. Prognózy ukazujú, že na otvorenie úplnej kultúry si musíme veru ešte počkať.

Roman Foltin, poslanec NR SR za SaS a generálny manažér stranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…