Domov Zahraničie Francúzsko aj Holandsko počítajú so Slovenskom ako s dôležitým spojencom v strednej Európe

Francúzsko aj Holandsko počítajú so Slovenskom ako s dôležitým spojencom v strednej Európe

0
0

Stretnutia Martina Klusa s novými veľvyslancami Francúzska a Holandska na Slovensku potvrdili význam strategického partnerstva medzi našimi krajinami.

Francúzi počítajú so Slovenskom ako s kľúčovým spojencom v regióne strednej Európy, a to nielen v otázke jadrovej energetiky ako súčasti boja s klimatickou zmenou a vysokými cenami energií, ale taktiež v otázkach právneho štátu, obchodu, bezpečnosti či samotnej strategickej autonómie Európskej únie (EÚ), ktorá má za cieľ posilniť odolnosť európskeho spoločenstva.

Ukázalo to aj nedávne stretnutie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martina Klusa s novým veľvyslancom Francúzskej republiky na Slovensku, Pascalom Le Deunffom.

Hlavnými témami ich rozhovoru boli možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskom a Francúzskom, ako aj aktuálne európske otázky.

Francúzsko ako obchodný partner

„Môžem potvrdiť, že okrem tradičného priateľstva a silných historických väzieb spája naše krajiny aj rastúci objem vzájomného obchodu.

Francúzsko je štvrtým najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a francúzske firmy sú aj v čase pandémie COVID-19 dôležitým investorom a zamestnávateľom u nás, obzvlášť v automobilovom priemysle,“ zhrnul štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Francúzsko sa už teraz pripravuje na polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktoré prevezme od 1. januára 2022. O prioritách francúzskeho predsedníctva bude Martin Klus podrobnejšie diskutovať aj počas bilaterálnych konzultácií s francúzskym partnerom, ktoré sú naplánované na koniec novembra v Paríži.

S Holandskom najmä o právnom štáte

So Slovenskom ako pevnou súčasťou ochrany právneho štátu v Európe počíta aj Holandsko, keďže na tému vlády práva sa obe krajiny pozerajú ako na základný stavebný kameň EÚ.

„Preto som hneď na prvom oficiálnom stretnutí s novou holandskou veľvyslankyňou na Slovensku Gabriellou Sancisi tlmočil pokračujúcu ambíciu vlády SR byť pevnou súčasťou ochrany právneho štátu a ľudských práv v Európe,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Stretnutie s novou holandskou veľvyslankyňou zároveň využil aj na potvrdenie silnej podpory Slovenska pre proces rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu.

Únia totiž podľa Martina Klusa nemôže byť globálnym hráčom bez toho, aby bola dôveryhodným lídrom vo svojom bezprostrednom susedstve.

Stretnutia Martina Klusa s novými veľvyslancami Francúzska a Holandska na Slovensku potvrdili význam strategického partnerstva medzi našimi krajinami.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 3/2022: Obranná zmluva s USA rozhádala Slovensko

K mnohým sporným otázkam, na ktorých sa štiepi slovenská spoločnosť, pribudla na prelome r…