Domov Šport Futbal sa vrátil! Bez fanúšikov, ale predsa

Futbal sa vrátil! Bez fanúšikov, ale predsa

0
0

Fanúšikovia sa dočkali. Futbal najvyššej úrovne sa vrátil. V Nemecku uplynulý víkend reštartovali tamojšiu futbalovú Bundesligu, a hoci si fanúšikovia nemohli pozrieť zápasy priamo na štadiónoch, milióny z nich si po dvojmesačnej odmlke mohli aspoň pozrieť futbal v televízii.

Prázdne štadióny, prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia a atmosféra ako v telocvični na basketbalovom zápase detí. Aj tak vyzeral uplynulý víkend na bundesligových štadiónoch.

Dvojmesačná futbalová pauza spôsobená pandémiou koronavírusu je však už aspoň v Nemecku minulosťou.

Prísna karanténa a cesta dvomi lietadlami

Nemecké najvyššie futbalové súťaže dostali od vlády zelenú na to, aby opäť mohli súťažiť, no hráči sa museli vysporiadať s viacerými obmedzeniami.

„Všade používame rúška či dezinfekcie, každý deň nám merajú teplotu a dvakrát do týždňa sme testovaní na koronavírus. V tréningovom centre bolo mužstvo rozdelené do štyroch kabín a tie sa musia každý deň kompletne dezinfikovať.

Nariadené  odstupy sa budú musieť dodržiavať aj priamo na štadióne a to najmä v kabíne, pri rozcvičke či na striedačke. Zakázané je podávanie rúk pri nástupe tímov na zápas, ale aj po ňom.

A tiež spoločná oslava pri góloch,“ povedal slovenský reprezentant Peter Pekarík obliekajúci dres Herthy Berlín v rozhovore pre denník SME. Ako ďalej priblížil, celý jeho tím musí byť v hotelovej karanténe.

„Každý hráč má svoju vlastnú izbu, kde nemôže nikto iný vstúpiť. A to sa týka aj upratovacej služby. V jedálenskej či mítingovej miestnosti sa musia dodržiavať nariadené odstupy a všade sa používajú rúška či dezinfekcia na ruky.

Opustiť hotel, napríklad za účelom prechádzky, je prísne zakázané,“ povedal slovenský futbalista a objasnil, že ani cesta na zápas nie je to, čo bývala.

Na sobotňajší zápas v Hoffenheime sa mužstvo presúvalo dvomi lietadlami a dvomi autobusmi, aby bolo možné dodržať rozostupy medzi hráčmi.

Emócie silnejšie ako korona

Aj hráči sú však len ľudia a šport je mimoriadne emotívny. To predviedli práve hráči Pekaríkovej Herthy, ktorí si po strelení gólov nedali pozor a oslávili ich tak, ako sa patrí.

„Veľmi dlho sme čakali na túto chvíľu a pre mňa osobne je veľmi ťažké v takýto moment udržať emócie. Sme vášniví futbalisti a nie roboti,“ povedal autor druhého gólu Herthy Vedad Ibiševič.

„Emócie patria k futbalu, inak by sme ho ani nemuseli hrať. Nedá sa tomu len tak zabrániť. Navyše je to len odporúčanie DFL a naši hráči boli v krátkom čase až šesťkrát testovaní, naposledy deň pred zápasom,“ zastal sa svojich zverencov Bruno Labbadia.

Aj vedenie Bundesligy mu dalo za pravdu, keď sa vyjadrilo, že bezkontaktné oslavy gólov sú len odporúčaním a hráčom za jeho porušenie nehrozia sankcie.

Borussia ďakovala prázdnym tribúnam

To futbalisti Dortmundu boli pri svojom jednoznačnom domácom víťazstve 4:0 nad Schalke o čosi zodpovednejší a po svojich góloch si dokázali držať odstup.

Oslava gólu v podaní Borussie

Oslávili ich napokon aspoň spoločným tancom. No a po zápase sa spoločne vybrali k prázdnej Južnej tribúne, ktorá je na 80-tisícovom štadióne Signal Iduna Park vyhradená domácemu fanklubu, aby poďakovali, aspoň symbolicky, svojim fanúšikom.

„Bolo to spontánne. Chceli sme to urobiť, lebo si uvedomujeme, že ak by bola Južná tribúna zaplnená, bola by to úplne iná atmosféra. Ešte aj pri tom sme si však dávali pozor, aby sme dodržali rozostupy.

Snažíme sa maximálne riadiť pravidlami. Zároveň sa tešíme, čo nastane, keď sa raz zmení táto situácia,“ povedal nemecký reprezentant v službách Borussie Dortmund Julian Brandt.

Je dobré znamenie, že sa začalo hrať

Na nemeckú Bundesligu sa cez víkend upierali oči športových fanúšikov po celom svete. Reštart futbalu v Nemecku dal totiž nádej, že by sa tak čoskoro mohlo stať aj v iných krajinách.

Nemci si preto vyslúžili množstvo obdivných a ďakovných reakcií. „Ahoj, futbal! Starý kamarát, konečne si naspäť, aj keď za tónov ticha… Dôležité je, že si sa vrátil,“ uviedol bývalý anglický reprezentant a dnes expert BBC a NBC Sports Gary Lineker.

„Futbal prináša prívaly pozitívnej energie. A je jednoduché zostať doma a dívať sa na šport v televízii. Tak ako to nastavili Nemci, by to malo byť v súčasnej dobe dobré.

Dôverujeme im a ich autoritám. Je to dobré znamenie, že sa začalo hrať. Uvedomujeme si však, že tu nejde len o futbal,“ povedal prezident UEFA Alexander Čeferin.

max, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…