Domov Šport Futbal v Európe vynáša miliardy

Futbal v Európe vynáša miliardy

0
0

V poslednom čase sa, vinou koronavírusu, hovorí veľa o negatívnych finančných dopadoch na šport ako taký. Teraz prinášame lepšie správy. Päť najväčších futbalových líg na starom kontinente zarobilo v predchádzajúcej sezóne neuveriteľných 17 miliárd eur.

Európsky futbalový trh dosiahol v sezóne 2018/2019 rekordné tržby v celkovej výške 28,9 miliardy eur. Veľkej päťke, teda piatim najväčším európskym ligám, aj naďalej dominuje anglická Premier League.

Na druhom mieste sa umiestnila španielska La Liga, ktorá na tejto pozícii nahradila nemeckú Bundesligu. Vyplýva to z výročnej hodnotiacej správy firmy Deloitte s názvom „Annual Review of Football Finance 2020“.

Seria A a Ligue 1 idú hore

V sezóne 2018/2019 zarobila Veľká päťka 17 miliárd eur, čo predstavuje 9-percentný nárast oproti predchádzajúcemu ročníku.

Najväčší podiel na zisku majú kluby Premier League, a to 5,9 miliardy eur. Španielske kluby La Ligy zarobili spolu 3,4 a nemecké kluby 3,3 miliardy eur.

Najvyšší nárast výnosov zaznamenali talianska Seria A a francúzska Ligue 1. Talianske kluby s výnosmi vo výške 2,5 miliardy eur vykázali 11-percentný nárast a francúzske kluby dokonca 12 % s 1,9 miliardy eur.

Kontinuálny rast, tentokrát o 2 percentuálne body, sa potvrdil aj v podieloch vynaložených prostriedkov z výnosov klubov na platy hráčov.

V sezóne 2018/2019 predstavoval 61 %. Zároveň pokračuje aj trend v raste rozdielov medzi výnosmi jednotlivých líg a klubov.

„Korona“ zisky zníži, nebude to nič tragické

Polarizáciu prehĺbi aj pandémia COVID-19, keďže väčšie kluby majú svoje príjmy zmluvne lepšie chránené ako menšie, ktoré sú závislé od príjmov z dohôd v jednotlivých sezónach.

V sezóne 2019/2020 štúdia predpokladá zníženie príjmov najväčšej Premier League o približne 1,1 miliardy eur.

Polovicu straty predstavuje nevratný výpadok príjmov zo zrušených a omeškaných zápasov a súvisiacich vysielacích práv ako aj zápasov odohraných bez divákov.

Zvyšok vypadnutých príjmov bude presunutý do ďalšieho fiškálneho obdobia pre odloženie neodohranej štvrtiny súťaže. Možno teda predpokladať, že sezóna 2020/2021 bude z pohľadu výnosov rekordná.

„Predpokladáme, že reštartovanie Premier League a niektorých ďalších súťaží spôsobí rýchle ozdravenie finančných výsledkov, keďže niektoré príjmy z vysielacích práv na rok 2019/2020 sa presunú do finančného roku 2020/2021.

Vytvorí sa tak priestor na vyrovnanie rozdielov v príjmoch,“ doplnil Dan Jones, partner a vedúci skupiny Sports Business Group v Deloitte.Ruská liga klesla

Pozíciu šiestej najbohatšej ligy v Európe tesne obhájila Ruská Premier League (RPL), a to aj napriek poklesu príjmov o 8 % na 61 miliónov eur.

Ďalšia v poradí, turecká Süper Lig, vykázala nárast výnosov o 2 % a dotiahla sa tak na ruskú najvyššiu súťaž. Rast výnosov zaznamenali aj ligové súťaže v Belgicku, Holandsku a Rakúsku.

sam, SITA, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…