Domov História Galskí hrdinovia oslavujú 63. výročie

Galskí hrdinovia oslavujú 63. výročie

0
0

Príbeh z dávnej histórie o dvoch galských hrdinoch, ktorí žijú v malej dedinke. Neustále sú nútení bojovať proti Rimanom, ktorí sa snažia ich dedinu si podmaniť. Niečo vám to pripomína?

Ide o veľmi dobre známy a nezameniteľný príbeh o Asterixovi a jeho vernom silnom priateľovi Obelixovi. Práve 29. októbra 1959 svet začal spoznávať ich príbeh, ktorý oslovil malých aj veľkých.

Dnes sú z nich už 63-roční hrdinovia, ktorí počas svojho života zažili množstvo dobrodružstiev, ktoré pozná celý svet.

Prvý bol Asterix

Celý príbeh Asterixa a Obelixa sa začal v roku 1951, kedy sa stretla dvojica René Goscinny a Albert Uderzo. Práve Goscinny, ktorý bol autorom textov a Uderzo, ktorý bol skvelým ilustrátorom uvažovali o vydaní vlastného časopisu.

Dôležité však bolo vymyslieť komiksové postavičky, ktoré by ľuďom prirástli k srdcu. Významný posun nastal v roku 1959, kedy vznikol ich spoločný časopis s názvom Pilote.

Albert a René sa rozhodli pre hrdinu z francúzskej histórie. Napokon sa hlavným hrdinom mal stať galský hrdina, ktorého si Uderzo predstavoval ako pribratejšieho dobráka.

Ich prvotný plán sa však zmenil a k Aterixovi, ktorý bol vyobrazený ako nižší chlap s veľkým nosom, pribudol priateľ Obelix, ktorý napokon prevzal všetky pôvodné vlastnosti Asterixa.

Po tom, ako hrdinovia získali svoju podobu, mohli sa už predstaviť svetu. Stalo sa tak 29. októbra 1959, kedy sa objavili na strane dvadsať časopisu Pilote. Celkovo sa predalo viac ako 300 tisíc kópií a bolo jasné, že zámer tvorcov príbehu vyšiel na sto percent.

Úspech spečatilo o dva roky neskôr vydanie knihy s názvom Asterix z Gálie, v ktorej bol zobrazený príbeh z časopisu Pilote. Od vydania prvej knihy vychádzali aj ďalšie v intervale približne jedného roka.

O úspech sa musel deliť

Napriek tomu, že spočiatku mal byť hlavným hrdinom celého príbehu výlučne Asterix, dnes už vieme, že ten by bez svojho obrovského priateľa nebol celkom kompletný.

Myšlienke vytvorenia Obelixa sa Uderzo začal venovať kvôli frustrácii z toho, že nevytvoril typického svalnatého hrdinu. Preto vedľa drobného Asterixa pribudol práve Obelix, ktorého sila pramení z čarovného nápoja, do ktorého spadol počas svojho detstva.

Po boku Asterixa teda pribudol Obelix, ktorý sa čoskoro stal jeho rovnocenným partnerom. Niektoré fanúšičky dokonca v anketách označili práve Obelixa za najsexi komiksovú postavičku.

Dôvodom môže byť samozrejme aj to, že vo filmoch, ktoré boli natáčané od roku 1999, stvárnil Obelixa práve jeden z najobľúbenejších hercov Gérard Depardieu.

S Asterixom a Obelixom sa neodmysliteľne spája aj pes Idefix. Ten spočiatku nebol ústrednou postavou príbehu, no napokon sa aj on stal jeho neodmysliteľnou súčasťou.

Príbeh na základe historických faktov

Hoci je príbeh Asterixa a Obelixa fantazijný, veľa skutočností, ktoré boli zobrazené aj vo filmoch, sa zakladá na pravde. Dokonale totiž zobrazuje Galov, ktorí si podľa archeologických nálezov stavali domy s kruhovým pôdorysom, ako tomu bolo aj vo filme.

Aj výzor Asterixa a Obelixa bol inšpirovaný skutočnosťou. Galovia nosili nohavice s tunikou, pričom vlasy si nechávali narásť dlhšie a následne si ich odfarbovali.

V príbehu Asterixa a Obelixa nechýbal ani druid, ktorý mal v minulosti na starosti náboženské úkony. Aj Kakofonix, ktorý rád, no nie príliš dobre, spieval, je inšpirovaný skutočnosťou. Galovia totiž údajne radi nepríjemne kričali, aby vystrašili svojich nepriateľov.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…