Domov Komentáre HALGAŠOVÁ: Dozvedeli sme sa veľa o stravovaní našich detí

HALGAŠOVÁ: Dozvedeli sme sa veľa o stravovaní našich detí

0
0

Stravovanie našich detí na školách sme dlho odsúvali na druhú koľaj. Od roku 2012 som sa venovala zdravému životnému štýlu školákov organizovaním súťažno-vzdelávacieho projektu „Hravo ži zdravo“.

Každý rok sme u piatakov zisťovali stravovacie návyky, motivovali ich k zdravšiemu životnému štýlu a vysvetľovali im dôsledky, aby mysleli na prevenciu a zabránili ochoreniam v budúcnosti.

Samozrejme, žiadny štátny program, dobrovoľnícky projekt nedokáže zmeniť myslenie našich detí natoľko, ako to dokáže rodinné prostredie. Minulý rok sme spustili projekt „Školská jedáleň“.

A veľa som sa vďaka nemu dozvedela o školskom stravovaní. Nepotvrdili sa rôzne predsudky, ktoré o školskom stravovaní máme. Napríklad, boli sme prekvapení z naozaj dobrej kvality mnohých surovín.

A neplatí ani to, že by pani kuchárky nestihli jedlá esteticky upraviť. Zamerali sme sa však aj na stravníkov. Na navštívených školách sa žiaci základných a stredných škôl anonymne zapojili do hodnotenia školského stravovania.

Tradičnú prípravu jedál, na akú sú zvyknuté, mohli porovnávať s prípravou skúseného šéfkuchára, ktorý varil jedlá vybrané konkrétnou školou. Napríklad kuracie na kapuste, plnenú palacinku s kuracím mäsom, šampiňónmi a zeleninou, či ragú z daniela.

Naším cieľom bolo, aby si pani kuchárky mohli vymeniť skúsenosti s kuchárom z podobného, hoci komerčného segmentu gastra. Takéto školenia sú obrovským prínosom, no je potrebné, aby sa realizovali systematicky a dlhodobo. Čiastkové zmeny sa už aj dejú.

Od septembra ministerstvo školstva revidovalo školské receptúry, tie menej zdravšie boli vyradené a pribudli nové zdravšie alternatívy. Rezort školstva investoval do technologickej modernizácie vybavenia školských kuchýň zatiaľ viac ako 2 milióny eur.

Aktuálnymi otázkami sú výška štátnej dotácie na stravu a jej zvýšenie, platy kuchárov a kuchárok a ich vzdelávania. Spoločný cieľ je jasný pre všetkých:

Zdravá, kvalitná strava, pestrý jedálniček, zvýšenie motivácie detí o školské stravovanie. Aby z našich detí vyrástli zdraví dospelí ľudia.

Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 3/2022: Obranná zmluva s USA rozhádala Slovensko

K mnohým sporným otázkam, na ktorých sa štiepi slovenská spoločnosť, pribudla na prelome r…