Domov Komentáre HALGAŠOVÁ: Pozemkové úpravy nie sú všeliek

HALGAŠOVÁ: Pozemkové úpravy nie sú všeliek

0
0

Človek nemusí mať ani vysokú školu ani nemusí byť najmúdrejší na svete, aby pochopil, kde je v poľnohospodárstve zakopaný pes. Slovensko ako jediný štát z bývalého východného socialistického bloku do dnešného dňa nevysporiadalo vlastnícke vzťahy k pôde. A to napriek tomu, že po nežnej revolúcii v roku 1989 pozemky vrátil. De jure. De facto do dnešného dňa nie.

Pozemkové úpravy však nie sú všeliek. Poľnohospodárom by sme mohli pomôcť aj inak. Navrhované opatrenia je treba prediskutovať. Uvádzam ich ako príklad, ktorými by sa dali urýchliť pozemkové úpravy, lebo ďalších 30 rokov ničnerobenia je veľmi dlhých.

1.  Zavedenie finančných nástrojov určených na zakúpenie pôdy, napríklad zavedením zvýhodneného úroku.

2.  Novela Občianskeho zákonníka zavedením vecného bremena stavby, čím by sa mohli konečne začať budovať aj na cudzích pozemkoch vodozádržné opatrenia, zavlažovania alebo aj remízky.

Pri tomto opatrení by sme museli určiť zoznam stavieb, ktoré by z dôvodu zvyšovania kvality pôdy boli povolené.

3.  Odpredaj spoluvlastníckych podielov pôdy štátu Slovenskému pozemkovému fondu (SPF), ktorý by takto získanú pôdu dal do prenájmu prednostne mladým poľnohospodárom.

SPF by však mal všetky svoje procesy stransparentniť a zaviesť správne lehoty pri rozhodovacích procesoch. Rovnako by mal prejsť zmenou tak, aby podliehal kontrole nielen NKÚ.

4.  Vlastníctvo zaväzuje, aj vlastníctvo k pôde. Preto je potrebné, aby sa štát vysporiadal aj s nezistenými vlastníkmi. Je veľa dobrovoľných nezistených vlastníkov, im súčasný stav vyhovuje. Je potrebné prijať také opatrenia, aby sa vlastníci k pôde prihlásili.

Prečo toto všetko? Preto, že mi po chrbte behajú zimomriavky, keď si uvedomím, že aj sto rokov od momentu, keď niekomu vzali pôdu, je pre rodinu nedostupná.

Aj keby sme začali hneď, počítajme spolu: 1948 znárodnenie, 1989 vrátenie pozemkov de jure, v roku 2021 vykonané pozemkové úpravy len na 420 katastrálnych územiach, ďalších optimistických 30 rokov na dokončenie pozemkových úprav. Neuveriteľných až 103 rokov.

Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…