Domov Slovensko Heger navštívil Ukrajinu. Zelenskyj Slovákom poďakoval

Heger navštívil Ukrajinu. Zelenskyj Slovákom poďakoval

0
0

Slovenský premiér Eduard Heger bol súčasťou delegácie, ktorá minulý piatok navštívila ukrajinské hlavné mesto Kyjev a stretla sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym a predsedom vlády Denysom Šmyhaľom.

Delegáciu do vojnou sužovanej krajiny viedla predsedníčka európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a jej súčasťou bol aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

S návrhom pomoci

Delegácia odcestovala na Ukrajinu vlakom v noci na piatok z poľského mesta Przemyśl, ktoré sa nachádza iba 13 kilometrov od ukrajinskej hranice.

„S Ursulou von der Leyenovou som už pricestoval na Ukrajinu. Na stretnutie s (ukrajinským) prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom vlády Denysom Šmyhalom prichádzam s konkrétnym návrhom pomoci pre Ukrajinu,“ napísal Heger v piatok dopoludnia na Facebooku.

Slovenský premiér ďalej špecifikoval, že konkrétny návrh pomoci sa má týkať získania perspektívy v súvislosti so vstupom Ukrajiny do Európskej únie, ako i možností prepravy obilnín do sveta, „keďže Ukrajina je jedným z najväčších exportérov a prístavy jej zablokovalo Rusko“.

Zelenskyj sa nám prihovoril vo videu

Heger sa osobne stretol s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenskym, ktorý využil toto stretnutie, aby poďakoval Slovensku za podporu v čase, keď jeho krajina čelí ruskej agresii.

Krátke video Zelenského hovoriaceho po anglicky zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti premiér Heger. „Ďakujem veľmi pekne za podporu Ukrajiny v tejto vojne za slobodu. Pomáha nám vaša vláda, ale aj vy pomáhate našim ľuďom. Ukrajina na to nikdy nezabudne,“ povedal Zelenskyj vo videu.

Na osobnom stretnutí s ukrajinským prezidentom zas Heger poďakoval Ukrajine. „Chcem odkázať všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám, že sme veľmi vďační, že bojujete aj za nás a za naše hodnoty. Bojujete za slobodu a demokraciu, ktorú aj my vyznávame.

Aj my sme žili dlhé roky v režime pod Sovietskym zväzom a o to viac si vážime slobodu, ktorú dnes máme a za ktorú vy dnes bojujete,“ uviedol Heger po boku ukrajinského prezidenta. Heger ďalej vyhlásil, že Ukrajina má právo získať štatút kandidátskej krajiny EÚ.

„Veríme, že s našou pomocou Ukrajina zvíťazí nad ruským agresorom, vyženie tohto agresora zo svojho územia a bude môcť rýchlo obnoviť svoju krajinu aj za pomoci Slovenska a ďalších krajín a bude sa môcť stať členom Európskej únie,“ dodal slovenský premiér.

„Slovensko podporuje Ukrajinu nielen slovami, ale aj skutočnými krokmi. Som vďačný predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi a celému slovenskému ľudu za nevyhnutnú vojenskú pomoc, ako aj srdečné prijatie našich ľudí,“ uviedol prezident Zelenskyj počas stretnutia.

Stretnutie s premiérom a návšteva Buče

Na Ukrajine sa delegácia stretla aj s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom, ktorý Hegerovi taktiež poďakoval. „Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa mi pri stretnutí poďakoval za našu pomoc a za poskytnutie EÚ perspektívy, ktorá im dáva silu bojovať,“ napísal slovenský premiér na sociálnej sieti Instagram.

Podľa Šmyhaľa stretnutiu dominovala téma koordinovaných krokov s cieľom zvýšiť sankcie voči Rusku. „Je potrebné pripraviť Rusko o možnosť prispôsobiť sa a upraviť dodávky sankcionovaného tovaru cez iné krajiny.

Rokovali sme aj o humanitárnej pomoci a podpore Ukrajiny na jej ceste k vstupu do EÚ,“ uviedol Šmyhaľ na Telegrame po rokovaní s predsedom vlády SR.

Šmyhaľ v piatok popoludní ukázal zahraničnej delegácii spúšť, ktorú po sebe zanechala ruská armáda v meste Buča. „Nikdy na túto návštevu nezabudnem. Mnoho nevinných civilistov pred smrťou mučili, zviazali im ruky a zozadu ich strelili do hlavy

. Sú to príšerné vojnové zločiny, ktoré nesmú byť nikdy zabudnuté,“ vyjadril sa Heger pričom ako napísal na sociálnej sieti „v areáli kostola sv. Ondreja v Buči, v ktorom sa nachádza 15 metrov dlhý masový hrob, som zapálil sviečku s vyobrazením patrónky Slovenska za všetky obete tejto nezmyselnej vojny.“ Heger dodal, že návšteva Buče ním hlboko otriasla.

Prvú možnosť nevyužil

Eduard Heger mohol Ukrajinu navštíviť už v polovici marca. Práve vtedy sa tam na znak solidarity vydali premiéri Česka, Poľska a Slovinska.

Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša taktiež cestovali vlakom z Poľska, pričom pozvanie dostal aj slovenský premiér. Ten ho však vtedy odmietol, keďže mu túto cestu bezpečnostné zložky neodporúčali.

ano, TASR, foto: TASR/ÚVNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…